Ciekawostki

Uwaga na… sztuczną inteligencję

Zagadnienie sztucznej inteligencji niedawno kojarzyło się wyłącznie z produkcjami spod znaku science fiction. Minęły jednak lata i rozwój technologii z tym związanej przeżył gwałtowny rozwój – dzięki rozwiązaniom wykorzystującym właśnie AI możliwe jest znacznie szybsze przetwarzanie „trudnych” danych, które do tej pory wymuszały obecność człowieka i przynajmniej kilku mocnych maszyn.

Czy będzie bunt maszyn?

Do sytuacji znanej z s-f, czyli „buntu maszyn” najprawdopodobniej jeszcze długo nie dojdzie, za to możemy mieć do czynienia ze znacznie trudniejszymi w niwelowaniu zagrożeniami bezpieczeństwa w sieci. Umiejętne wykorzystanie coraz większych możliwości oprogramowania ze sztuczną inteligencją może dotyczyć także złych celów, na co trudno będzie odpowiedzieć, nie dysponując np. odpowiednią wiedzą. W ciągu najbliższych lat najprawdopodobniej dojdzie do powstania licznych modułów oceniających w krótkim czasie indywidualną podatność urządzenia-ofiary – chodzi o znajdywanie wszelkich luk, exploitów, błędów w zabezpieczeniach. Obecnie ataki cyberprzestępców polegają na wykorzystywaniu znalezionych problemów tego typu lub skupienie się na konkretnym rodzaju urządzeń – dalsze działania odbywają się według pewnego schematu, więc można zapobiegać im na różne sposoby. Jeśli zaniknie czynnik schematyczności, ataki będą nie tylko łatwiejsze, ale również trudniejsze do powstrzymania.

Czy można temu przeciwdziałać?

Ciągła wojna pomiędzy twórcami wirusów a programów antywirusowych (którą można rozciągnąć na ogólne kwestie bezpieczeństwa) wymusza robienie postępów przez obie strony. Nie jest więc dziwne, że cyberprzestępcy zainteresowali się również sztuczną inteligencją, która jest bardzo obiecująca w działaniu. Na chwilę obecną rozwoju technologii nie da się już zatrzymać, nie jest też możliwe odcięcie dostępu do czegokolwiek w związku z tym, że po obu „stronach” pracują naprawdę świetni specjaliści. Twórcy szkodliwego oprogramowania są zawsze krok przed tymi, którzy bronią użytkowników przed ich działaniami, co oczywiście niczego nie ułatwia. Na pewno w skutecznej walce przeciwko nowym typom ataków będą pomagać właściwe prognozy. Ponieważ każde pojawiające się zagrożenie w krótkim czasie jest zwalczane odpowiednio dobraną metodą, trzeba z wyprzedzeniem szacować, w które sektory uderzyć mogą nowe wirusy lub inne złośliwe programy. Niezbędne będą również badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do dynamicznego generowania rozwiązań na nowe próby zagrożenia bezpieczeństwu użytkowników urządzeń mobilnych i internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *