Aplikacje GSMBezpieczeństwo

Masz taniego smartfona? Może być zarażony trojanem!

Zapewne cyberprzestępcy mają różne metody na pozyskiwanie pieniędzy czy wykradanie wrażliwych danych. Nie zawsze trzeba dokonywać spektakularnych włamań do rządowych komputerów czy bazy danych największych firm. Czasem wystarczy wziąć na cel budżetowe smart fony i wykorzystać fakt, że ich użytkownicy o bezpieczeństwo dbają w minimalnym stopniu lub wcale, za to chętnie korzystają na przykład z aplikacji bankowych.

Problem również w Polsce

Kłopoty z zawirusowanymi smart fonami dotyczą nie tylko innych krajów – również na naszym rodzimym podwórku pojawił sie problem.  Według badań nawet 42 różne modele niedrogich telefonów może być zarażonych trojanem, biorącym sobie za cel właśnie aplikacje bankowe. W Polsce chodzi głównie o telefony, które można bez trudu kupić w centrach handlowych podczas sobotnich zakupów.

Android.Triada.231

Nowe zagrożenie zostało nazwane Android.Triada.231 – jako takie jest również rozpoznawane przez programy antywirusowe. Co ważniejsze, nie jest to wirus, którego możemy nabyć na podejrzanych stronach internetowych, po kliknięciu niechcący w baner reklamowy czy przy klikaniu w linki znajdujące się w mailach ze skrzynki odbiorczej. To wirus, którego dostaniemy w gratisie ze świeżo kupionym telefonem. Złośliwe oprogramowanie znajduje się w bibliotece  o nazwie libandroid_runtime.so i jest odpowiedzialny za modyfikowanie jednego z procesów zachodzących w systemie. Jest zlokalizowany w miejscu, z którego wychodzą wszystkie inne procesy, dlatego uruchamiany jest automatycznie wraz z dowolną aplikacją na telefonie.

Problem jest znany od kilku lat

To kolejna niespodzianka, o której użytkownicy dowiadują się grubo po czasie. Trojany tego typu, znajdowane między innymi w smart fonach, znane są już od dawna. Teraz jednak zjawisko mocno się nasiliło, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Najczęściej problem dotyczy chińskich produkcji telefonów, tanich i z tego względu popularnych w krajach europejskich. Na liście zagrożonych telefonów znajdują się modele: Advan S5E NXT, i5E, S4Z,BQ 5510, Cubot Rainbow, EXTREME 7, Homtom HT16, Kiano Elegance 5.1, Mito A39, Pelitt T1 PLUS, STF JOY PRO oraz AERIAL PLUS, Umi Londn, Tesla SP6.2, Zopo Speed 7 Plus, ARK Benefit M8, Cherry Mobie Flare S5, Flare P1 oraz Flare J2S, Doogee X5 Max, Shoot 2, X5 Max Pro, Shoot 1, Haier T51, Life Fivo Lite, Leagoo M5 Plus, M5, Z5C, Z1C, M9, M5 Edge, M8,M8 Pro, T1 Plus, Z3C, NOA H6, Prestigo Grace M5 LTE, UHANS A101, Tecno W2 oraz Vertex Impress Genius, a także Impress In Touch 4G.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *