Ciekawostki

Jak łączyć pracę zdalną z zajmowaniem się dziećmi?

Łączenie pracy zdalnej i opieki nad dziećmi pozostawającymi przecież również w domu jest na pewno bardzo dużym wyzwaniem. Łączenie swoich zawodowych obowiązków i opieki nad pociechami nie jest łatwe i wymaga w głównej mierze bardzo dobrej organizacji. Tutaj na pewno nie sprawdzi się podejście, iż jakoś to będzie. Zaplanowanie każdej chwili, minuty, godziny to klucz do sukcesu, chociaż i pewna doza elastyczności będzie w tym przypadku wymagana.

Zalety oraz wady pracy zdalnej

Praca w formie zdalnej posiada zarówno swoje wady jak i sporo zalet. W dobie konieczności zachowania dystansu społecznego trzeba jednakże się do niej dostosować. Możliwość wykonywania jej z poziomu własnego domu jest atutem tym bardziej, że przecież dzieciaki z założenia muszą przebywać w domu i prowadzić swoją naukę w sposób zdalny. Mówiąc o podstawowych zaletach pracy zdalnej, należy na pewno wskazać na:

  • oszczędność czasu przeznaczonego na dojazd do pracy
  • oszczędność pieniędzy przeznaczanej na benzynę, na bilet komunikacyjny
  • możliwość jednoczesnego dopilnowania pewnych obowiązków domowych w tak zwanym międzyczasie
  • możliwość całkowitego kontrolowania czasu spędzanego w domu przez dziecko

Istnieje jednakże również sporo wad w takim systemie pracy. Do tych wad można zaliczyć:

  • brak kontaktu bezpośredniego ze współpracownikami
  • konieczność zachowania bardzo wysokiego stopnia samodyscypliny

Kluczem jest dobra organizacja

Aby cały proces łączenia pracy zdalnej z opieką nad dziećmi mógł się powieść, potrzeba jest bardzo dobrej organizacji. Swoje domowe biuro należy zorganizować w taki sposób, aby mieć dziecko na oku. Może być to salon, pokój, odrębny gabinet. Jeśli dziecko jest starsze i samo uczestniczy w tym czasie w zdalnych zajęciach szkolnych, owo biuro do pracy zdalnej powinno być zlokalizowane w odrębnym pomieszczeniu.

Istotne jest to, aby dokładnie ustalić sobie harmonogram pracy, przerw i aby się do tego harmonogramu stosować. To pozwoli na zachowanie pewnej systematyczności oraz pozwoli krok po kroku realizować swoje obowiązki zawodowe. Jeśli dziecko nie jest jeszcze w wieku przedszkolnym, warto zadbać o to, aby miało ono swój stały rytm dnia. W ten sposób łatwiej będzie zaplanować także swoje obowiązki pracownicze w czasie, gdy maluch będzie chociażby spał. Należy jednak w tym względzie być elastycznym i mieć przygotowany plan B, gdyż w domowej opiece nad dziećmi wszystko tak naprawdę może się zdarzyć.

Bardzo istotne będzie to, aby skupiać się na swojej pracy jeśli jest to możliwe. Ciągłe odrywanie się od pracy i myślenie o innych domowych obowiązkach wprowadza chaos i tę pracę w sposób zdecydowany uniemożliwia. Warto także postawić na sprawdzone narzędzia do pracy biurowej jak chociażby pakiet Microsoft 365, które znacząco ułatwiają i przyspieszają wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych.

Łączenie opieki nad dziećmi i pracy zdalnej jest wyzwaniem, nie można powiedzieć, że jest łatwe, ale jest na pewno możliwe jeśli ten proces jest przemyślany oraz dobrze zorganizowany.

Polecamy również: Praca zdalna – czy to już obecnie standard?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *