Czym jest szyfrowanie SSL?
SSL – skrót często spotykany w Internecie. Szczególnie zauważalny podczas logowania do bankowości internetowej i na przykład podczas dokonywania płatności za internetowe zakupy. Jednak czym dokładnie jest i co oznacza? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.
Po czym poznać, że działania, jakie wykonujesz, podlegają pod certyfikat SSL?
Na to, czy Twoje połączenie z siecią korzysta z certyfikatu SSL, raczej nie zwracasz większej uwagi – oczywiście pod warunkiem, że jesteś statystycznym użytkownikiem. Inaczej jest, jeżeli zarządzasz stroną – wtedy posiadanie na swojej stronie takiego certyfikatu ma ogromne znaczenie. Jak rozpoznać, że dana strona korzysta z certyfikatu SSL? Oznaki są bardzo łatwo zauważalne. Pierwszą z nich jest zmiana formy adresu strony z http:// na https://. Oprócz tego, bardzo charakterystyczną cechą jest certyfikat ukryty w postaci małej kłódki. Możesz go zauważyć na pasku, zaraz przed polem służącym do wpisywania adresu WWW.
Co daje certyfikat SSL?
Certyfikat SSL to przede wszystkim pewność, że Twoja internetowa działalność jest chroniona, zaszyfrowana, bezpieczna, a także trudna do odczytania. Odwiedzając stronę posiadającą SSL masz pewność, że nikt nie monitoruje Twojego zachowania na tej stronie, oczywiście pod kątem kradzieży tożsamości i danych wrażliwych dotyczących Twojej osoby.
Inaczej mówiąc – SSL gwarantuje nawiązanie bezpiecznego połączenia internetowego. Warto pamiętać, że SSL jest bardzo uniwersalny – szyfruje połączenia z serwerami plików, www oraz pocztowymi. Stał się już standardem w portalach aukcyjnych, bankowości online, czy też w sklepach internetowych.
Każda firma i każdy właściciel strony w internecie, który może pochwalić się korzystaniem z certyfikatu SSL, zapewnia wysokie bezpieczeństwo użytkownikom odwiedzającym witrynę. Dane są szyfrowane – czyli całkowicie ukryte przed możliwością podsłuchu. SSL świadczy także o wiarygodności serwisu, co owocuje zwiększeniem zaufania odwiedzających. Ponadto, posiadanie certyfikatu pozwoli na uznanie danej strony za profesjonalną i dbającą o użytkowników i osoby potencjalnie zainteresowane zawartością witryny.
Warto wiedzieć, że SSL to protokół “klient – serwer”. Przykładowo: łączy w bezpieczny sposób Twój komputer z serwem – wykorzystując oczywiście klucze szyfrujące i certyfikat.