IT

Pomocny Bluetooth – czyli jak wykorzystać sprzęt do kontroli zdrowia

Komputery, telefony – a raczej ich wersje smart, Internet i wszystkie inne moduły technologiczne służą przede wszystkim człowiekowi. Jak się okazuje, można je ze sobą połączyć i przysłużyć się dbaniu o zdrowie. A posłużyć do tego może stary poczciwy Bluetooth. W jaki sposób to robi i w jakie sprzęty warto się zaopatrzyć?

Czym jest i do czego służy Bluetooth?

Moduł Bluetooth posiada praktycznie każdy telefon i smartfon. Dzięki niemu możesz nawiązać bezprzewodowe połączenie z różnymi urządzeniami elektronicznymi. Bez żadnych kabli, które przeszkadzają i utrudniają swobodne korzystanie ze sprzętów. Możesz sparować ze sobą na przykład myszkę, klawiaturę i komputer albo zestaw słuchawkowy ze smartfonem.

To wszystko brzmi bardzo interesująco, jednak ta technologia ma pewne minusy. Aby połączenie było możliwe, musisz utrzymywać bliską odległość między urządzeniami. Oczywiście nie przesadzajmy – chodzi o odległość kilku metrów, a nie o bezpośrednie przyleganie do siebie. Sparować uda Ci się urządzenia w różnych pokojach, a nawet te, które będą rozmieszczone na różnych piętrach. 

Przejdźmy do liczb, aby jeszcze bardziej zobrazować Ci odległości. W zależności od mocy modułu Bluetooth komunikacja jest możliwa w odległości nawet 100 metrów! Na co dzień takie rozwiązania nie są jednak powszechnie wykorzystywane. Najpopularniejszą formą Bluetooth jest łączność na odległość około 10 metrów – co jest wystarczającą odległością. 

Technologię Bluetooth najczęściej wykorzystuje się do połączenia smartfona ze słuchawkami, albo do przesyłania plików muzycznych czy też zdjęciowych. To przydatne rozwiązanie także w wielu biurach czy call center – pozwala na sporządzanie notatek podczas rozmowy bez konieczności trzymania słuchawki. 

Bluetooth – skąd ta nazwa? 

W wolnym tłumaczeniu Bluetooth oznacza niebieski ząb. Skąd tak abstrakcyjna nazwa dla technologii służącej do komunikacji między urządzeniami? Aby to wyjaśnić musimy cofnąć się w czasie do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy narodziła się technologia Bluetooth. W jej wynalezieniu brało udział kilkanaście firm, z których zapewne będziesz kojarzyć znanego niegdyś producenta telefonów Erricson. Jeden z twórców modułu, podczas prac nad tą technologią, czytał książkę o Wikingach z głównym bohaterem – Haraldem Sinozębnym – w tłumaczeniu na angielski nazywał się “Bluetooth”. Kim był, że dziś to jemu zawdzięczamy nazwę Bluetooth?

Sinozęby był królem Danii, który zasłynął w świecie z powodu przyjęcia chrztu, co swoją drogą zapoczątkowało chrystianizację całego kraju. Zjednoczył wiele plemion co spowodowało połączenie Danii i Norwegii. Dalej łatwo już powiązać fakty – moduł technologiczny zyskał nazwę po królu, który połączył wielu ludzi. Tu kolejna ciekawostka – logo Bluetooth wzięło się z kolei od inicjałów króla (Haglaz Berkanan) – litery nałożone na siebie tworzą charakterystyczne logo Bluetooth. 

Waga na Bluetooth

Co jednak Bluetooth ma wspólnego ze zdrowiem? Okazuje się, że całkiem wiele. Producenci poszli o krok dalej i stworzyli urządzenia związane ze zdrowiem, które z powodzeniem można ze sobą sparować. Przykładem może być waga elektroniczna albo smartband. Jeśli chodzi o wagi łazienkowe, to te wersje, które łączą się z aplikacjami za pomocą Bluetooth, są najczęściej rozbudowane np. o pomiar tkanki tłuszczowej. Czyli wchodząc na taką wagę, poznasz nie tylko swój ciężar w kilogramach i innych jednostkach, ale również skład i poziom tkanki tłuszczowej. Pozwala to na własną, domową diagnostykę swoich postępów – ich zaletą jest niezbyt wygórowana cena oraz spora precyzja pomiarów. 

Opaska fitness łącząca się ze smartfonem

Opaski fitness – szerzej znane jako smartbandy – także można w prosty sposób połączyć ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth. Dzięki temu, dane jakie zbiera opaska, przekazywane są do specjalnych aplikacji monitorujących aktywność fizyczną. Co za tym idzie, korzystanie ze smartbanda może mieć wiele wymiarów. Przyda się zarówno miłośnikom sportu, jak i osobom nastawionym na odchudzanie. Opaska potrafi liczyć kroki, kalorie, pokonany dystans, a często także zbada tętno i jakość Twojego snu. 

W obu przypadkach parowanie urządzeń ze smartfonem przebiega bez większych problemów. Wystarczy włączyć moduł Bluetooth i rozpocząć wyszukiwanie urządzeń – oczywiście po wcześniejszej instalacji odpowiednich aplikacji. Miłą i bardzo praktyczną wiadomością jest fakt, że zarówno wagi, jak i smartbandy można często sparować tylko z jedną aplikacją. To oznacza, że nie musisz specjalnie ściągać kilku programów, które obsłużyły by te sprzęty. Dzięki temu będziesz miał pełny obraz swoich postępów zapisany w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *