News

Intel DG1 – pierwsze i niestety słabe informacje o nowej karcie graficznej

Z niecierpliwością czekasz na nowości od Intela? Niestety ta może Cię bardzo rozczarować. Chyba raczej nie tego spodziewali się wszyscy fani intelowskich kart graficznych. Co zgotował producent pod nazwą Intel DG1 (Intel Xe)?

Słabe wejście w 2020 rok – producent cofnął się o 8 lat!

Niestety karta graficzna Intel Xe prawdopodobnie rozczaruje wiele osób, które pokładały duże nadzieje w nowościach od tej znanej marki. Wydajność Intel DG1 pozostawia wiele do życzenia. Niestety można ją porównać do popularnej karty GeForce z… 2012 roku! A to całe osiem lat kompletnej przepaści technologicznej. 

Takie są niestety pierwsze informacje na temat długo wyczekiwanych nowych modeli. Czy rzeczywiście karta Intel DG1 będzie aż takim rozczarowaniem?

Discrete Graphic 1 – co o niej wiemy?

Otóż, wiemy tyle że to pierwszy z modeli przeznaczonych dla konsumentów. Wiemy też, że Intel DG1 przeszła testy laboratoryjne, a kilkanaście pierwszych sztuk dotarło do producentów różnych oprogramowań. 

Czego nie wiemy? Niestety nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji karty Discrete Graphic 1. Na podstawie nieoficjalnych informacji, udało się ustalić, że karta wykorzystuje 96 jednostek obliczeniowych. Ponadto testowe wersje kart działają bez dodatkowego zasilania, a to oznacza, że raczej nie będą wymagać dużego zapotrzebowania prądu. 

Jaka jest wydajność Intel DG1? 

Wydajność to właśnie kolejna informacja, jaka pojawiła się między innymi w bazie SiSoftware. Wynika z niej, że moc obliczeniowa najnowszej Intel DG1 to… 1815 Mpix/s. Ten wynik pozwala porównać nowość od Intela z popularna 8 lat temu kartą GeForce GTX 650 Ti! 

Dlaczego znana już moc obliczeniowa pozwala na stwierdzenie, że po Intel Discrete Graphic 1 nie można oczekiwać wyjątkowo wysokich osiągów? Ponieważ moc obliczeniowa to wskaźnik, który w praktyce niewiele różni się od realnej wydajności. Teraz pozostaje zastanowić się, czy rzeczywiście dziś chciałbyś kupić kartę graficzną o wydajności sprzed ośmiu lat?

Podsumowanie – kupować czy nie?

Cóż, Intel DG1 raczej nie będzie nadawać się do gier. Najnowsze gry, z całkiem normalnymi ustawieniami wypadły z tą kartą bardzo słabo. Do zwykłej i nie wymagającej pracy, karta będzie jak najbardziej okey. Jednak jeśli po tej długo oczekiwanej nowości, spodziewałeś się czegoś rewelacyjnego – to niestety będziesz musiał jeszcze poczekać.

Także jeśli nie jesteś nastawiony na testowanie najnowszych gier przy wykorzystaniu tej karty graficznej – śmiało możesz czekać na jej premierę. Do zwykłego użytkowania sprawdzi się bardzo poprawnie. Jeżeli masz dużo większe wymagania, trzeba uzbroić się w cierpliwość. To na pewno nie ostatnie słowo Intela – pozostało więc czekanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *