IT

Jak pracować zdalnie i nie zwariować?

Praca zdalna niesie ze sobą dosyć wiele korzyści. Aby ją rozpocząć, nie trzeba wstawać wiele wcześniej, nie trzeba także ubierać się tak samo elegancko jak do biura. Wystarczy bowiem nieco wcześniej wstać, włączyć komputer i praca zdalna jest możliwa. Tym samym jest to jedna z podstawowych korzyści płynących z systemu pracy zdalnej. Jednakże jest także i druga strona medalu. Praca zdalna z domu to także bezpośredni kontakt z domownikami. Nieraz ktoś z rodziny przerywa tę pracę, czegoś wymaga, nie potrafi zrozumieć, że przecież my jesteśmy de facto w pracy. To najczęściej wymieniana wada pracy zdalnej z domu. Tym samym nasuwa się wniosek, iż aby owa praca była efektywna, aby nie prowadziła do ciągłego zdenerwowania, aby nie wykańczała psychicznie, potrzeba jest bardzo dobrej organizacji oraz postawienia jasno określonych ram.

Dobra organizacja pracy

Dobra organizacja pracy pozwala nie tylko pracować znacznie skuteczniej i szybciej, ale równocześnie też jest elementem pozwalającym wyeliminować stres. Nawet bowiem w pracy zdalnej może pojawić się ów element, jakim jest stres. Jak podkreślają psycholodzy, organizacja pracy nie sprowadza się tylko do zastosowania odpowiedniej ergonomii, bhp, ale również do odpowiedniego myślenia o tej pracy. Utrudnieniem może stać się także posiadanie tendencji do prokrastynacji. Jest to zjawisko odkładania ważnych czynności na później. Aby móc mówić o dobrej organizacji swojej pracy przy laptopie w domu, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Dlatego też poleca się skorzystanie z platformy Microsoft 365. To program dobrze znany tym, którzy korzystają z Microsoft Office, ale jednocześnie rozbudowany. Daje on takie wymierne korzyści jak:

– większa wydajność pracy

– zmniejszenie formalności niezbędnych do spełnienia

– zwiększone bezpieczeństwo pracy zdalnej

Platforma ta daje szerokie możliwości poruszania się w środowisku Microsoft dzięki bardzo wielu użytecznym narzędziom, aplikacjom. Wystarczy wskazać na:

– Microsoft Teams

– bardzo dobrze znane programy jak Oultook, Exchange, Word, Power Point, Excel

– bardzo obszerny magazyn zlokalizowany w chmurze o objętości 1 TB

Zdolność zaadaptowania

Przejście na system pracy zdalnej nie jest łatwy, chociaż takim może się on wydawać. Każdy człowiek jednakże posiada pewne zdolności adaptacyjne. Tym samym z powodzeniem można przyzwyczaić się także do nowych możliwości, jakie daje system pracy zdalnej.

W wielu przypadkach wydaje się, że praca w domu to luksus. W zetknięciu z rzeczywistością wiele osób jednak podkreśla, że obecność domowników często jest elementem powodującym, że ta praca jest utrudniona. Najistotniejszym elementem powodującym, że praca zdalna będzie efektywna i nie będzie sprawiać, że w tym systemie zwariujemy, jest odpowiednie podejście oraz bardzo dobra organizacja. Bez tych dwóch elementów każdy rodzaj pracy, w tym ta wykonywana z poziomu własnego domu, może stać się dla danej osoby nie tyle przyjemnością i korzyścią, co raczej pewnym koszmarem.

Zobacz również: Jak wygląda praca zdalna i jak uczynić ją efektywną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *