Grafika komputerowa
Grafika w komputerze jest bardzo istotnym elementem wpływającym na jakość pracy, rozrywki i po prostu umożliwiającym korzystanie z danego urządzenia. Wgłębiając się w pojęcie grafiki komputerowej, możemy wskazać na dwa podstawowe jej rodzaje. Mowa jest mianowicie o grafice rastrowej oraz o grafice wektorowej. Ta pierwsza przedstawia obraz na ekranie stosując pionowo- poziomą siatkę przystosowanych pod względem kolorystycznym pikseli. Mowa o przedstawieniu obrazu zarówno na ekranie komputera, na drukarce jak i na każdym innym urządzeniu wyjściowym. Nie stosując kompresji, barwę każdego z pikseli należy zdefiniować w sposób odrębny. Obrazy, które charakteryzują się głębią kolorów RGB, są złożone z kolorowych pikseli, które definiowane są przez trzy bajty. Mowa o kolorze czerwonym, kolorze zielonym oraz niebieskim. Jeśli obraz nie jest bardzo barwny, to wówczas potrzeba jest znacznie mniejszej ilości informacji przypadającej na jeden piksel.
Grafika komputerowa
Do głównych zalet grafiki rastrowej zaliczymy na pewno to, że stanowi ona najprostszy sposób na opis rejestrowanych obrazów. Dzięki temu rodzajowi grafiki możemy mówić o możliwości zastosowania efektów fotorealistycznych jak również i możliwości zaprezentowania dowolnego, wybranego przez użytkownika obrazu. Należy tutaj wskazać na kilka istotnych wad tego rodzaju grafiki. Mowa jest mianowicie o konieczności zadbania o wysoką rozdzielczość wyjściową, o dosyć dużych rozmiarach plików, o dosyć skomplikowanych przekształceniach geometrycznych jak również o dokonywanych przekształceniach graficznych, które zmniejszają jakość wyświetlanego obrazu. Poza grafiką rastrową, mamy również do czynienia z grafiką wektorową. Tutaj obraz jest opisywany przy pomocy określonych figur geometrycznych czy też brył geometrycznych jeżeli mówimy o grafice trójwymiarowej.
Definicje grafiki
Mówiąc o definicjach matematycznych, grafikę wektorową możemy określić jako pewną ilość punktów, które są połączone liniami. Ten rodzaj grafiki bardzo dobrze się sprawdza w sytuacjach, w których istnieje zapotrzebowanie na grafikę. Mowa jest o sytuacjach, w których istnieje potrzeba zachowania bardzo wielu szczegółów, a przy tym jednocześnie też nie mamy do czynienia z koniecznością zachowania reguł fotorealizmu. Do zalet grafiki wektorowej na pewno należy zaliczyć bardzo dużą prostotę opisu, na pewno wskażemy na skalowalność, możliwość dokonania konwersji do grafiki rastrowej, możliwość uzyskania opisu przestrzeni trójwymiarowych, umożliwia ona użycie ploterów w zgodzie ze sposobem ich pracy jak również szerokie możliwości związane z modyfikację przez zmiany w parametrach obrazu. Grafika wektorowa ma również określone wady. Mowa jest mianowicie o dużej złożoności pamięciowej w odniesieniu do obrazów fotorealistycznych. Należy wskazać także na nieopłacalność obliczeniową konwersji do formy wektorowej przy dosyć skomplikowanych obrazach rastrowych. Grafika jest istotnym elementem każdego komputera, dzięki której istnieją znaczne możliwości korzystania z danego urządzenia.