Bezpieczeństwo

Jak zabezpieczyć dane klientów na firmowych komputerach?

Ochrona danych klientów jak i wielu innych poufnych informacji na urządzeniach firmowych jest jedną z kluczowych kwestii, o które każda firma powinna zadbać. Aby móc to skutecznie zrobić, potrzeba jest oczywiście wiedzy, potrzeba jest odpowiedniego know-how. Nikt w tym względzie nie jest bezbronny, aczkolwiek osoby próbujące wykraść istotne dane również nie ustają w staraniach, aby swój cel zrealizować.

W trosce o dane klientów podstawowym elementem jest ograniczone zaufanie. Poza tym również sięgnięcie po właściwe narzędzia. Sama utrata danych może wynikać z braku zasilacza UPS przy jednoczesnym wystąpieniu awarii sieci energetycznej, ale taka sytuacja nie będzie jeszcze tak groźna. Należy w głównej mierze bowiem zabezpieczyć owe dane przed ich wykradzeniem przez hakerów oraz przed atakami wirusów komputerowych. Do elementów, na które trzeba zwrócić uwagę należą:

  • – stosowanie bardzo silnych, bardzo dobrych haseł,
  • – stosowanie najlepszej z możliwych zapór sieciowych,
  • – okresowe (częste) skanowanie komputera,
  • – archiwizacja danych w sposób bezpieczny,
  • – szyfrowanie danych w sposób sprytny.

Dobre hasła

Mimo, że każde kolejne hasło to także kolejny element do zapamiętania, ale w rzeczywistości jest to najbardziej banalny i zarazem skuteczny sposób ochrony danych. Dostęp do komputera może być zabezpieczony hasłem na poziomie BIOS-u. Ponadto można dokonać właściwych ustawień w systemie operacyjnym. To skutkuje koniecznością zastosowania hasła podczas logowania na pulpit. Prosta zapora, za pomocą której można uzyskać podstawową ochronę wejścia do zasobów komputera. Istotne jest to, aby owo hasło nie było zbyt proste.

Zapora sieciowa

Zapora sieciowa, czyli inaczej rzecz ujmując firewall, to bardzo ważny element ochrony danych zawartych w urządzeniu. Tym samym żadna firma nie może pozwolić sobie na nie korzystanie z tego elementu. Bardzo ważne jest to, aby owa zapora sieciowa była odpowiednio skonfigurowana. W ten sposób nie będzie miało miejsca spowolnienie transferu danych.

Regularne przeprowadzanie skanowania komputera

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nowe złośliwe oprogramowania, w tym te mogące wykraść poufne dane klientów, pojawiają się każdego dnia. Tym samym regularna aktualizacja bazy danych wirusów na danym urządzeniu to kolejna z kluczowych czynności, do której należy przywiązać szczególną uwagę. Skanowanie należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu, aby zapobiec atakom.

Archiwizacja bezpieczna

Archiwizacja danych jest często konieczna, ale powinna być ona bezpieczna. Dzięki archiwizacji nawet chwilowa utrata danych pozwoli na ich odzyskanie. Podstawowym sposobem na ową archiwizację jest korzystanie z dysków zewnętrznych. Można tego dokonywać także korzystając z chmury. Należy jednak pamiętać o tym, że dane zapisane w chmurze również są narażone na kradzież oraz na złośliwe oprogramowanie. Należy je zatem odpowiednio zabezpieczyć.

Szyfrowanie plików

Ochrona danych przed wykradzeniem przez niepowołane podmioty i osoby jest bardzo istotna. Jednakże jeśli mimo usilnych prób owe dane zostały przechwycone, skradzione, to co wówczas? Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na ich niewłaściwe wykorzystanie przeciwko nam i naszym klientom? Jest jeszcze jeden element, który warto zastosować. Chodzi mianowicie o szyfrowanie plików. Algorytmy stosowane do szyfrowania plików są współcześnie bardzo zaawansowane. Tym samym ich złamanie nie jest proste i tak naprawdę nie każdy haker będzie w stanie to zrobić. Dbając zatem o dane swoich klientów, nie należy zapominać także o tym elemencie.

W kwestii ochrony danych przed wykradzeniem warto także postawić na sprawdzony program antywirusowy. Między innymi można sięgnąć po programy Norton 360, które skutecznie zapobiegają włamaniom, stanowią ochronę behawioralną jak również skutecznie wychwytują wszelkie luki, jakie mogą powstawać w systemie. Tym samym w firmie bez profesjonalnego programu antywirusowego na pewno nie można się obejść, nie można go nie zakupić i nie zainstalować na wszystkich urządzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *