Bezpieczeństwo

Dane na wagę złota – jak je zabezpieczyć?

Korzystanie z VPN staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak z powodu wielu walorów wynikających z takiej praktyki. Chodzi przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa. Wszyscy przecież wiemy, jak istotne jest aktualnie bezpieczeństwo naszych danych. Ich kradzież daje możliwość wykorzystania ich do wielu celów. Przy nieodpowiednim zabezpieczeniu swoich danych możemy się nawet narazić na kradzież swojej tożsamości. Jesteśmy w stanie się przed tym odpowiednio zabezpieczyć i znacznie utrudnić lub uniemożliwić kradzież naszych danych. W pierwszej kolejności pamiętajmy o tym, aby strzec swoje dane i nie wpisywać ich w witrynach, których nie znamy i nie jesteśmy w stanie odpowiednio zweryfikować. Wiele informacji na nasz temat wycieka już w trakcie zwykłego przeglądania stron internetowych. Możemy oczywiści zaznaczyć opcję, która uniemożliwi witrynom śledzenie nas, ale to może nie wystarczyć. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej.

Zobacz również: Czy na Tinderze widać numer telefonu?

Czy VPN rzeczywiście zapewni nam całkowitą anonimowość?

VPN to sieć dająca nam prywatność w publicznej sieci. Zapewnia ochronę poprzez szyfrowanie oraz maskowanie naszych ruchów w przestrzeni internetowej. Jak to działa? W pierwszej kolejności sieć VPN szyfruje pakiety danych, przez co wyciągnięcie z nich informacji o nas nie jest już takie proste. Po drugie, pakiety te są przepuszczane przez serwery VPN. Przeważnie pochodzą one bezpośrednio od nas lub od naszego dostawcy internetu. Przepuszczając je przez swego rodzaju „filtr” jakim jest sieć VPN utrudniamy, a często wręcz uniemożliwiamy hakerom odnalezienie nas na podstawie naszych działań podejmowanych w internecie. Śledzenie nas staje się niemożliwe.

Czy zatem VPN zapewni nam pełną anonimowość? W jego podstawowym założeniu – tak. Nigdy jednak nie możemy się czuć w 100% bezpiecznie. Ponadto, serwery VPN generują dla nas nie małe koszty. Wszystko zależy oczywiście od zaawansowania naszych zabezpieczeń. Przeważnie jednak takie przywileje nie mało kosztują i niestety nie są w 100% skuteczne. Mimo, iż VPN nie zapewni nam pełnej ochrony, to warto z niego korzystać. Znacznie minimalizujemy wtedy ryzyko różnych niebezpieczeństw. Niechciane strony internetowe będą mieć wtedy utrudnione zadanie w kwestii pozyskiwania informacji na nasz temat. Istnieje jednak ryzyko, że zostaną przechwycone wcześniej, w serwerach VPN. Warto przez wykupieniem takiej usługi zapoznać się szczegółowo z ofertą i rozważyć, czy opłaca nam się taka inwestycja.

VPN – konfiguracja

Jeżeli już znaleźliśmy usługę VPN godną zaufania, to musimy też nauczyć się jak z niej korzystać. VPN u poszczególnych dostawców działa na różnych zasadach i oferuje odmienne usługi. Warto przede wszystkim wiedzieć, czy musimy bawić się w konfigurację sieciową, aby włączyć do sieci każde z urządzeń. Aktualnie wielu dostawców usług VPN oferuje specjalnie dedykowaną aplikację, która znacznie ułatwia korzystanie z usług i dzięki temu użytkowanie staje się intuicyjne. Raczej nie musimy się obawiać, że nasze urządzenie nie będzie obsługiwane przez operatora VPN, którego wybraliśmy. W ofercie mają oni aplikacje dla urządzeń działających pod kontrolą macOS, iOS, Android, Windows, Linux oraz SmartTV z FireTV i Android TV. Tak naprawdę jedynym działaniem, które musimy podjąć będzie zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Umożliwi nam to korzystanie z wszelkich dobrodziejstw VPN. Musimy tylko wybrać miejsce połączenia. Surfshark oferuje trzy tego rodzaju typy do wyboru.

Pierwszy typ to lokalizacja, czyli serwer, który znajduje się w kraju, z którym chcemy się połączyć. Najlepiej abyśmy wybrali serwer, który będzie najszybszy. Dzięki temu otrzymamy gwarancję, że nie będzie opóźnień podczas korzystania przez nas z internetu. Zdarza się przykładowo, że niektóre treści są ograniczone i mogą z nich korzystać tylko mieszkańcy konkretnego regiony. Natomiast podłączenie się z serwerem tego kraju da nam możliwość korzystania z nich, ponieważ będzie to wyglądało tak, jakbyśmy używali komputera właśnie tam. Nie musimy tam być. Wystarczy wybrać konkretną lokalizację, a następnie pozwolić naszej sieci na dokonanie automatycznej konfiguracji. To wystarczy, abyśmy mogli już rozpocząć korzystanie z bezpiecznego przeglądania internetu.

Ponadto, Surfshark oferuje też lokalizacje ze wykorzystaniem stałego adresu IP oraz tzw. MultiHop, czyli połączenie się przez dwa serwery w dwóch zupełnie różnych zakątkach świata jednocześnie. To najbezpieczniejszy tryb, ponieważ dane przechodzą wtedy znacznie dłuższą drogę i trudniej do nas dotrzeć. Trzeba się wtedy jednak liczyć ze zmniejszeniem prędkości przesyłania danych.

Zobacz również: Czy Tinder jest w pełni bezpieczny?

Urządzenia bez dedykowanej aplikacji VPN

Nie wszystkie urządzenia mają dedykowaną aplikację do obsługi VPN. Wtedy należy skorzystać z ręcznej konfiguracji. Przyda się to zwłaszcza w przypadku routerów. W taki sposób wszystkie urządzenia łączące się za pomocą routera będą mogły w bezpieczny sposób komunikować się z internetem. Każdorazowa konfiguracja może okazać się uciążliwa, ale zdecydowanie warto to robić dla zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Przede wszystkim musimy jednak zweryfikować, czy nasz router obsługuje VPN (poprzez OpenVPN lub L2TP). W dalszym kroku konieczne będzie postępowanie według instrukcji naszego dostawcy VPN. Surfshark oferuje nam instrukcje dla routerów działających pod kontrolą DD-WRT,  Tomato, AsusWRT i OpenWRT.

Urządzenia, które nie obsługują VPN

Do takich urządzeń należeć będzie Apple TV. Jednak nic straconego i nie wyklucza to korzystania z VPN. Należy wtedy skorzystać ze specjalnej opcji, która polega na wykorzystaniu specjalnych adresów DNS. W Apple TV dokonuje się tego poprzez konfigurację ustawień sieci. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy zawsze w regulaminie dostawcy usług, z których korzystamy lub w instrukcji obsługi. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych to technologia daje nam ku temu wiele możliwości i na pewno znajdziemy sposób odpowiedni do swoich potrzeb.

Zobacz również: Minimalne wymagania komputera do pracy zdalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *