Bezpieczeństwo

Hejt i fake newsy

Niegdyś podstawowym zagrożeniem w sieci były wirusy komputerowe, a tym samym podstawową kwestią było zaopatrzenie się w stosownej jakości program antywirusowy. Rzeczywistość wirtualna jednakże się zmienia i w ciągu najbliższej przyszłości zmieniać się będzie nadal. Jeśli mowa zatem o bardzo dużych zagrożeniach płynących właśnie z obecności w sieci, należy dzisiaj wskazać na wiele różnych elementów, w tym między innymi na fake newsy czy też na ogólnie pojęty hejt. Owa zjawiska bardzo mocno się nasilają i zagrażają nie tylko osobom nieletnim, ale także osobom dorosłym. Skupmy się jednakże wpierw na osobach małoletnich. Jak można wywnioskować z przeprowadzonych badań naukowych, co czwarty nastolatek jest lub też był w sieci wyzywany.

Internetowe kłopoty

Co piąty nastolatek był ośmieszany, co oczywiście jest zjawiskiem, które może przerażać. Warto jednakże wskazać także na to, że ponad 80% rodziców tychże nastolatków nie miało świadomości zajścia takiego zdarzenia, a tym samym nie mogło właściwie zareagować. Jednocześnie też oprócz hejtu trzeba wskazać na to, że młodzież ma coraz częściej kontakt z patostreamingiem, ma kontakt z pornografią oraz z wieloma fake newsami. Jeśli chcielibyśmy szukać skutecznych sposobów na radzenie sobie w tej sytuacji, na zapobieganie tym sytuacjom, to tak naprawdę jedynym rozsądnym wyjściem jest właściwa i stała edukacja ze strony rodziców oraz nauczycieli. Sieć www jest zbyt potężnym środowiskiem, by radykalnie móc usunąć szkodliwe treści. Ponadto mentalność ludzka jest zbyt daleko posunięta w osądzaniu i tym samym w hejtowaniu, aby móc to zjawisko wydatnie zmniejszyć jednym ruchem czy też po prostu w krótkim czasie.

Uświadom swoje dziecko

Bardzo ważnym elementem jest to, aby uświadomić sobie, a zarazem także aby uświadomić dzieciom i młodzieży to, że patostreaming jest czymś złym i w bardzo negatywny sposób wplywa na rozwój osób młodych. Czymś niewłaściwym jest także fakt, iż elementy tego patostreamingu są przenoszone przez media społecznościowe, wywołują uśmiech, są elementem rozrywkowym, a ukryty ich przekaz powoduje zaburzenia w spojrzeniu na rzeczywistość, buduje agresję społeczną i jest to na ogólne przyzwolenie. Młodzi ludzie w aż 96% są obecni w internecie każdego dnia spędzając tam średnio ponad cztery godziny dziennie. Co trzeci z nich było ofiarą hejtu, a więc mowa jest o zjawisku, które powinno mobilizować do jeszcze bardziej wzmocnionych działań. Internet jest tym środowiskiem, w którym teoretycznie panuje swoboda i każdy może pisać co mu się podoba. Powiedzenie, iż nikt nie jest bezkarny w sieci, ma oczywiście swoje podstawy prawne, ale de facto często nie jest on wykorzystywany i wiele osób faktycznie pozostaje bezkarnymi w obliczu dokonywanego hejtu. Dlatego tym bardziej trzeba twierdzić, że jedynym skutecznym sposobem walki z hejtem w sieci, z fake newsami jest szeroko pojęta edukacja nie tylko tych najmłodszych, ale równocześnie też i osób dorosłych. Zahamowanie fali hejtu nie będzie łatwe, gdyż jest to obecnie coś na wzór rozpętanego tsunami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *