Rodzaje wirusów komputerowych

Wirusy komputerowe z samego założenia są czymś bardzo groźnym dla zasobów komputerowych. Oczywiście możemy mieć do czynienia z takimi wirusami, które nie wyrządzą zbyt dużej szkody lub też nie będzie ona zupełnie zauważalna. Jednakże tak naprawdę należy się przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem w jak najlepszy sposób chronić. Podstawą jest w tym miejscu korzystanie ze stosownego programu antywirusowego oraz z zapory ogniowej.

Bardzo istotny jest pewien zdrowy rozsądek we wszelkiego rodzaju działaniach prowadzonych w sieci, ale to nie wszystko. Bardzo istotne będzie niewątpliwie również to, aby mieć pełną świadomość istniejących zagrożeń. Jeśli bowiem będziemy wiedzieli czego mamy unikać, jeśli będziemy mieli świadomość tego, co stanowi istotne zagrożenie, to tym łatwiej będzie nam tego uniknąć lub przynajmniej ograniczyć negatywny wpływ wirusów komputerowych na nasze urządzenie. Wirusów komputerowych możemy mieć bardzo wiele.

Rodzaje wirusów

Jakie zatem ich rodzaje możemy wyróżnić? Ów podział może być różnorodny i może uwzględniać różnorodne elementy. Jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaj infekcji, to możemy wskazać na kilka podstawowych rodzajów wirusów komputerowych. Mowa jest chociażby o wirusach gnieżdżących, o wirusach pasożytniczych, o wirusach poliformicznych, o wirusach wieloczęściowych, o wirusach towarzyszących, BIOS-owych oraz o makrowirusach. Oczywiście każdy z wymienionych rodzajów wirusów komputerowych może być bardzo groźny dla zasobów urządzenia i dla sprawnego jego funkcjonowania. Jednakże tutaj szczególnie chcemy wskazać na wirusy gnieżdżące. Jeżeli bowiem dostaną się one do struktur systemu komputerowego, to możemy mieć do czynienia z ograniczeniem lub całkowitym zablokowaniem dostępu do dysku twardego. Na pewno także warto jest wskazać na wirusy poliformiczne. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które ma zdolność do zmiany własnego kodu. Byłby jednak w błędzie ten, kto by sądził, że są to jedyne najgroźniejsze wirusy komputerowe. Tak naprawdę specjaliści od zabezpieczeń komputerowych wskazują na to, że współcześnie bardzo dużym zagrożeniem są trojany.

Konie trojańskie

Tak zwane konie trojańskie są oprogramowaniem, które z zasady podszywa się pod innego rodzaju użyteczne programy. W ten sposób użytkownik nie mając pełnej świadomości zamiast uruchamiać program, który będzie mu służył, uruchamia program wirusowy. Każdy rodzaj złośliwego oprogramowania może wyrządzić pewne szkody w strukturach urządzenia, może spowolnić jego działanie, może mieć wpływ na jakość korzystania z urządzenia. Czymś kluczowym zatem jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo i aby mieć zainstalowane stale odpowiedniej jakości oprogramowanie antywirusowe, które oczywiście będzie stale aktualizowane. Warto mieć także na uwadze to, że cyberprzestępcy stale pracują nad tym, aby wypuszczać do sieci coraz bardziej zmyślne wirusy komputerowe, a tym samym należy bezwzględnie nie zapominać zarówno o aktualizowaniu systemu antywirusowego jak również nie należy zapominać o zwyczajowej ostrożności w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *