Bezpieczeństwo

Zabezpieczenie komputera przed oddaniem do serwisu

Komputer ma to do siebie, że może on ulec awarii. W takiej sytuacji oczywiście należy urządzenie oddać do serwisu, o ile sami nie potrafimy z problemem sobie poradzić. Jeśli oddajemy sprzęt do serwisu, ważną czynnością jest odpowiednie zabezpieczenie wszelkich ważnych danych. De facto powinniśmy mieć pewne zaufanie do pracowników profesjonalnego serwisu, aczkolwiek rzeczywistość pokazuje, że owo zaufanie powinno być ograniczone. Dlatego też przed oddaniem komputera do serwisu warto pomyśleć o wykonaniu kilku podstawowych czynności.

Jakie to czynności?

Na pewno wiele w tym względzie zależy od tego czy nasz komputer jest możliwy do uruchomienia, czy też nie. Jeśli nie możemy go uruchomić, to możemy i powinniśmy zgromadzić wszelkie informacje na temat zaistniałego problemu, stworzyć listę tych programów, z których najczęściej korzystaliśmy, odszukać i mieć przy sobie wszystkie płyty oraz inne nośniki danych, które otrzymaliśmy przy zakupie urządzenia jak również powinniśmy zebrać wszelkie posiadane klucze licencyjne do systemu operacyjnego jak również niezbędne dane do połączenia internetowego jeśli mamy do czynienia z próbą naprawy urządzenia w miejscu jego codziennego funkcjonowania. Jeśli natomiast komputer się uruchamia, ale wymaga dokonania naprawy, to mamy nieco więcej pola do popisu w zakresie przygotowania urządzenia do wizyty w serwisie. Zaleca się na pewno zgromadzenie używanych haseł do wszelkiego rodzaju kont internetowych, do komunikatorów oraz innych miejsc, do których zwyczajowo się one niezbędne. Ich późniejsze odzyskanie może być bowiem niemożliwe.

Zapisz istotne dane

Jeśli komputer się uruchamia, to oczywiście w miarę możliwości możemy dokonać zapisu istotnych dla nas danych na przenośnych nośnikach pamięci. Wszelkie płyty, które zostały dostarczone przy zakupie tego urządzenia, powinny zostać również dostarczone do serwisu wraz z całym urządzeniem. W tym przypadku także należy przygotować wszelkie klucze licencyjne do programów oraz klucze licencyjne do systemu operacyjnego. Awaria komputera zawsze jest dosyć poważnym problemem i jest ona związana z koniecznością czasowego zaniechania korzystania z niego. Oddanie sprzętu do fachowego serwisu jest tym elementem, który jest konieczny, ale wiąże się z pewnym ryzykiem utraty ważnych danych lub ich przejęciem przez osoby niepowołane. Oczywiście w normalnych warunkach zakłada się, iż do takiej sytuacji nie dojdzie, aczkolwiek w rzeczywistości nie można mieć tej pewności, iż tak naprawdę będzie. Żaden użytkownik, żaden właściciel komputera nie jest oczywiście pozbawiony pewnych możliwości właściwego zabezpieczenia się, zabezpieczenia ważnych danych przed oddaniem komputera do serwisu i pewne istotne czynności zawsze powinny być w miarę możliwości wykonane. W serwisach wszystko może się zdarzyć, a tym samym można ważne dane, hasła utracić lub też mogą one zostać przejęte przez niewłaściwe osoby. W razie awarii komputera należy zatem zasięgnąć wiedzy na temat tego, w jaki sposób najskuteczniej można właśnie się zabezpieczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *