Aplikacje GSMBezpieczeństwo

Smartfon kopalnią krypto walut? Kto powinien się bać?

Kryptowaluty nie schodzą dzisiaj z głównych tematów poruszanych przez specjalistów od bezpieczeństwa. Cyberprzestepcy, którzy wyczuli dla siebie niebywałą okazję na zdobycie niewielkim kosztem sporej gotówki z pewnością nie ustaną w poszukiwaniu kolejnych sposobów na obłowienie się. Tym razem okazało się, że użytkownicy korzystający z telefonów z oprogramowaniem Android mogą stać się kopalniami kryptowalut. A to z pewnością przykuje uwagę atakujących. O co dokładnie chodzi i jak to możliwe?

Wykradanie mocy coraz popularniejsze

W sieci pojawiają się informacje o coraz to nowszych sposobach cyberjackingu polegającego głównie na wykradaniu mocy w naszych komputerach w celu wydobywania kryptowalut. Po pojawieniu się malware Coinhive oraz po opanowaniu Telegramu przyszedł czas na telefony z oprogramowaniem Androida.

Z czego korzystają przestępcy?

Do wydobywania kryptowaluty wykorzystywane są sprzęty takie jak Xiaomi Mi6, a sam proces uskuteczniany przez przestępców jest bardzo prosty. Wystarczy kliknąć w nieodpowiedni baner reklamowy, ten z automatu włącza złośliwe oprogramowanie, obciążając nasz telefon tak bardzo, jak to tylko możliwe. Moc naszego telefonu jest kierowana do wykopywania krypto waluty Monero.

Mordowanie smartfonów

Ciekawym jest fakt, że po jakimś czasie od zainfekowania smart fonu pojawia się  komunikat ujawniający działanie i umożliwiający jego przerwanie. W takim momencie na niewiele się to zda, ponieważ wykorzystywanie przez jakiś czas urządzenia ponad jego siły jest dla niego uznawane wręcz za morderstwo. Problem jest ogromny z dwóch przyczyn – na świecie nie brakuje chętnych na wydobywanie krypto waluty, a w naszych aplikacjach oraz w odwiedzanych przez nas namiętnie stronach internetowych nie brakuje różnego rodzaju reklam czy banerów, w które zdarza nam się klikać – czy to przypadkowo, czy celowo, bo zainteresuje nas jakaś konkretna treść. Temat jest więc poważny, a samo rozwiązanie nie jest zbyt proste.

Czy można się przed tym zagrożeniem bronić?

W zasadzie jedynym możliwym oraz skutecznym sposobem na bronienie się przed atakiem wydobywających krypto waluty jest zachowanie ogromnej ostrożności, to znaczy niewchodzenie i nieklikanie w żadne pojawiające się banery reklamowe. Nawet te, które nas szalenie zainteresowały. Oraz w te, w które klikniemy przypadkowo, chociaż to oczywiście niemożliwe do wykonania. Warto również posiadać na swoim telefonie oprogramowanie zwalczające maware czy takie, które na bieżąco będą przyglądać się otwieranym przez nas stronom internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *