Ciekawostki

Tablet czy laptop?

Korzystanie z internetu wymaga dostępu do stosownego urządzenia. Oczywiście zwyczajowo może być to także smartfon, ale jego rozmiary i funkcjonalność nie pozwalają na to, aby wszystkie wymagane operacje móc wykonać za pomocą takiego urządzenia mobilnego. Tym samym osoby, które chcą mieć swój osobisty i mobilny komputer, często zastanawiają się nad wyborem pomiędzy laptopem oraz tabletem. Jaka jest między nimi różnica i które z tych urządzeń faktycznie bardziej opłaca się zakupić? To jest kwestia indywidualnych wymagań, aczkolwiek w tym miejscu wskażemy na podstawowe różnice pomiędzy nimi, na podstawowe wady oraz zalety tabletów i laptopów.

Zalety i walory tabletu

Tablet to małe i poręczne urządzenie, które można nawet schować do plecaka. Zazwyczaj mamy do czynienia z tabletami mającymi średnicę ekranu od 5 do 13 cali. Bez wątpienia ich zaletą jest ów rozmiar, mobilność oraz kompaktowość. Na pewno do tych zalet należy zaliczyć to, że posiadają one dotykowy ekran, a nadto ich zaletą jest fakt, iż posiadają one bardzo wytrzymałą baterię. Jest ona na pewno bardziej wytrzymała niż bateria umiejscowiona w laptopach. Czy tablety mają zatem jakieś wady? Oczywiście można się ich doszukać. Do tych mniej przyjemnych dla użytkowników tabletów elementów należy z pewnością zaliczyć fakt, iż nie posiadają one klawiatury umożliwiającej pisanie dłuższych tekstów. Ponadto nie mają one zbyt dużej możliwości rozbudowania funkcjonalności, możliwości magazynowania sporych ilości informacji, sporej ilości różnych plików.

Wydajność urządzeń

Stosunek wydajności do ceny jest dosyć niski, co niewątpliwie wpływa na ocenę przydatności tabletów. Jeśli mowa jest z kolei o laptopach, o ich zaletach oraz wadach, to w głównej mierze (zalety) wskażemy na możliwość zainstalowania na nich sporej ilości różnych gier oraz programów. Możemy tutaj wskazać także na znacznie lepsze parametry techniczne w porównaniu do tabletów, na dostęp do klawiatury, możliwości rozszerzenia pamięci oraz innych parametrów jak również należy wskazać na większą przekątną ekranu urządzenia. Są to główne zalety, jakie należy przypisać laptopom, aczkolwiek oczywiście nie można także nie wskazać na określone wady. Te mogą bowiem spowodować, że dla kogoś korzystniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po tablet. Jeśli chodzi o rozmiar oraz wagę urządzenia, to w niektórych sytuacjach jest to element mogący co nieco utrudnić transport.

Do istotnych elementów należy także zaliczyć dłuższy czas przeznaczony na uruchamianie systemu oraz na mniej wytrzymałą baterię w porównaniu właśnie do laptopów. To, które urządzenie będzie kupowane w danej sytuacji, zależy tylko i wyłącznie od wymagań stawianych przez daną osobę. Tak naprawdę bowiem zarówno tablety jak i laptopy cieszą się bardzo dużym powodzeniem w odniesieniu do prywatnych użytkowników jak i do urządzeń kupowanych na wyposażenie jakiejś firmy. W obu przypadkach można mówić o dosyć swobodnej komunikacji oraz o bardzo dużych możliwościach korzystania z sieci. Wybór zatem jest tylko kwestią dopasowania oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *