Dlaczego nasz komputer chodzi wolno?
Każdy użytkownik komputera zgodnie przyzna, że nie ma piękniejszego uczucia, niż sprawnie działający sprzęt, reagujący niemalże natychmiastowo na każde nasze polecenie, bez żadnych zakłóceń czy zawieszenia. Jednak z upływem czasu wiele osób przyzna, że nawet najbardziej profesjonalny sprzęt zwalnia i przestaje być w stu procentach niezawodny. Co więc zrobić, by przywrócić nasz komputer do dawnej świetności? Poniżej postaram się wskazać kilka powodów, przez który sprzęt przestaje działać tak, jak należy.
Zbyt słaby komputer?
Mała ilość pamięci RAM (Random Access Memory, czyli pamięć swobodnego dostępu) jest kluczową częścią komputera. Jeśli twój komputer nie ma go wystarczająco dużo, zaczyna zwalniać. Ponieważ aplikacje i programy stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, sprzęt wymaga więcej pamięci RAM niż kiedykolwiek wcześniej. W przypadku braku wystarczającej ilości tej pamięci, dysk twardy próbuje wypełnić tę lukę i powoduje gorsze działanie systemu. Możemy jednak łatwo rozwiązać ten problem, dokupując dodatkową ilość RAMu i dołączając ją do naszego komputera.
Kolejnym powodem, dzięki któremu nasz sprzęt działa wolniej, jest zapchanie pamięci naszego komputera niepotrzebnym i nieużywanym oprogramowaniem. Z biegiem czasu instalujemy coraz to nowe programy. Warto więc co jakiś czas robić porządek na dysku i na bieżąco usuwać zbędne nam oprogramowanie. Powolny komputer w większości przypadków jest pofragmentowany. Fragmentacja ma miejsce za każdym razem, gdy plik jest zapisywany, modyfikowany lub usuwany. Wszystkie takie zmiany są zapisywane małymi bitami na dysku twardym. Bity te niekoniecznie są umieszczane w sposób ciągły i logicznie uporządkowany, więc gdy chcemy uzyskać dostęp do zmodyfikowanego pliku, komputer uruchamia wyszukiwanie w losowych lokalizacjach, co wpływa na jego wydajność.