Ciekawostki

Jak szukać pracy zdalnej w czasie pandemii?

Czas pandemii uświadomił kilka kluczowych kwestii. Ład i porządek naszej codzienności został zburzony i musieliśmy się nauczyć żyć w nowej rzeczywistości. Zmianom uległo wiele dziedzin, wśród których także można wskazać na rynek pracy. W odniesieniu do wielu osób czas pandemii był i jest na tyle trudny, że zostali oni zwolnieni z dotychczasowej pracy. To spowodowało, że zaistniała potrzeba, by intensywnie poszukać sobie nowego zajęcia. Szczęśliwe te osoby, którym faktycznie udało się znaleźć zatrudnienie w formie stacjonarnej. Jednakże czas pandemii jest tym czasem, w którym szczególnego znaczenia nabrała praca w systemie zdalnym. Dlatego też w odniesieniu do osób poszukujących pracy nasuwa się szansa, aby to właśnie w tym segmencie poszukać nowej pracy. Jak wynika z badań, ponad 2,5 miliona Polaków wykonuje lub ma możliwości wykonywania swojej pracy właśnie w sposób zdalny. Dlatego też w tym segmencie można jak najbardziej znaleźć obecnie zatrudnienie.

Warunki do pracy zdalnej

Aby zacząć poszukiwać pracy zdalnej, należy przede wszystkim już na wstępie być odpowiednio przygotowanym. Tym samym bardzo istotnym elementem jest dostęp do odpowiedniej infrastruktury, do odpowiednich narzędzi pracy. W tym względzie istotnymi elementami są:

  • dostęp do sprzętu i narzędzi pracy – komputer, laptop, środki komunikacji bezpośredniej
  • dostęp do internetu, do szerokopasmowego łącza internetowego
  • odpowiednio urządzona przestrzeń do wykonywania pracy zdalnej
  • stałe i zdalne wsparcie techniczne

W odniesieniu do trzech pierwszych elementów warto jest zadbać o nie jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań nowego zatrudnienia w formie zdalnej. Jeśli mowa jest o tym ostatnim elemencie, to oczywiście tutaj wiele zależy od nowego pracodawcy, o ile oczywiście komuś uda się znaleźć nowe zatrudnienie.

Nastawienie do pracy

Łatwiej na pewno będzie znaleźć zatrudnienie w formie zdalnej jeśli będziemy mieli do tego odpowiednie nastawienie. W tym względzie bardzo ważna jest świadomość ścisłego określenia norm czasowych, które dana osoba będzie musiała poświęcić na wykonywanie określonych obowiązków pracowniczych. Dzienny wymiar godzin musi być na tyle wystarczający, aby praca była wykonana. W pracy zdalnej ważna jest efektywność. Dany pracownik będzie rozliczany z efektów jak i z czasu, w którym jest on zalogowany na stronie firmowej. Praca zdalna to efektywność i o tym należy w głównej mierze pamiętać starając się o zatrudnienie w tymże systemie.

Znalezienie zatrudnienia w formie zdalnej nie jest czymś prostym podobnie jak też i znalezienie pracy stacjonarnej. W dobie pandemii koronawirusa jest to jednak łatwiejsze z uwagi na fakt, iż wiele firm zmienia system swojej pracy, żeby w maksymalny sposób ograniczyć bezpośredni kontakt pracowników ze sobą. Dlatego też szanse na zatrudnienie w tymże systemie w obecnej dobie jest łatwiejsze, co nie oznacza, że jest to łatwe. Jest to praca, są to obowiązki i w ten sposób właśnie należy do tego podchodzić, żeby móc być dobrym pracownikiem.

Warto również przeczytać: Jak zarządzać zespołem podczas pracy zdalnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *