Karta graficzna dedykowana i zintegrowana
Funkcjonują dwa rodzaje karty graficznej. Mowa jest zatem o zintegrowanej karcie graficznej jak również o dedykowanej karcie graficznej. Która z nich lepsza, która jest częściej wybierana i na którą warto postawić? Pokrótce chcemy tutaj zająć się tym pojęciem. Jak sama nazwa wskazuje, karta graficzna dedykowana jest produktem dedykowanym konkretnym urządzeniom oraz konkretnym systemom.
Dwa rodzaje kart
W laptopach, a są to urządzenia najczęściej stosowane, możemy zetknąć się z dwoma rodzajami kart graficznych dedykowanych. Pierwszy z nich to karta graficzna, która jest zainstalowana na płycie głównej lub też przy pomocy złącza PCI- Ekspress. W drugim przypadku taka karta graficzna jest wlutowana na płytę główną – a nie jest dołączona jako odrębna płytka – co może być nieco mylące dla niektórych osób myślących, iż będzie to karta zintegrowana. Karty graficzne dedykowane zazwyczaj będą pasować do urządzeń tego samego producenta, aczkolwiek nie tylko do jednego, ale do różnych.
Zalety i wady
Karty graficzne dedykowane mają swoje zalety oraz wady. Do tych pierwszych na pewno należy zaliczyć Takie karty na pewno są znacznie wydajniejsze w porównaniu do zintegrowanych kart graficznych. Ma to bardzo duże znaczenie w odniesieniu do osób grających, do osób oglądających filmy fullHD. Jednocześnie też takie karty graficzne posiadają własną odrębną pamięć RAM, która jest znacznie szybsza. Jeśli natomiast mówimy o wadach tychże kart graficznych, to należy tutaj wspomnieć chociażby o wyższym koszcie zakupu laptopa, o nieco krótszym czasie pracy baterii urządzenia jak również o większej możliwości jego przegrzania.
Skoro mowa była o dedykowanych kartach graficznych, to należy także wspomnieć o drugim ich rodzaju, a mianowicie o zintegrowanych kartach graficznych. Takie karty bardzo często spelniają dodatkowo inne funkcje jak chociażby most północny czy też funkcję procesora. Karty graficzne zintegrowane zazwyczaj są stosowane w nieco mniejszych i tańszych laptopach jak również i komputerachg stacjonarnych. Jakie są ich zalety i wady? Na pewno istotną zaletą jest niższy koszt zakupu takiego urządzenia. Poza tym także wskażemy na zmniejszone ryzyko przegrzania, a tym samym zmniejszone ryzyko uszkodzenia takiej karty. Warto także wskazać na to, że urządzenie pracuje znacznie dłużej na baterii i wręcz idealnie nadaje się do tego, aby stosowane było w pracy biurowej. Jednakże trzeba także wskazać na wady, gdyż karty graficzne zintegrowane również i wady posiadają.
Do takich na pewno należy zaliczyć to, przy tych kartach graficznych uzyskujemy znacznie niższą wydajność pracy urządzenia, co ma z pewnością kluczowe znaczenie w odniesieniu do gier komputerowych czy też do kwestii oglądania filmów. Poza wspomnianym aspektem, te karty graficzne dzielą jedną pamięć RAM z całym urządzeniem, co także może stać się pewną przeszkodą i byc powodem zmniejszonej wydajności danego laptopa czy też komputera stacjonarnego. Wybór rodzaju karty graficznej dla urządzenia ma zatem dosyć istotne, a wręcz kluczowe znaczenie.