Pierwsze polskie komputery
Pierwsze polskie komputery stworzył zespół specjalistów, którym kierowali Leon Łukaszewicz i Zygmunt Sawicki. Zespół zebrał się w 1956 roku i rozpocząć nowy etap pracy zespołu ZAM. Maszynie która powstała w czasie pracy nadano nazwę ABC. Pomimo faktu, że maszyna miała być całkiem nowa, to jednak projekt zespołu oparł się na projekcie amerykańskiego komputera komercyjnego IBM 701. Komputer ten powstał kilka lat wcześnie w Stanach Zjednoczonych. W budowie nowej maszyny korzystano również z sowieckiego komputera BESM 6. Dzięki temu, że opierano się na sprawdzonych i pewnych konstrukcjach, można było wyeliminować niemal wszystkie dotychczasowe błędy.
XYZ – pierwszy polski komputer cyfrowy
Prace zespołu nad nowym polskim komputerem trwały ponad dwa lata. Zakończyły się one ostatecznie jesienią 1958 roku. Wówczas to uruchomiono maszynę, której nadano nazwę XYZ. Dokłada nazwa maszyny opiewała jako Uniwersalna Maszyna Cyfrowa XYZ. Założenia na budowę maszyny były nieco inne lecz w efekcie powstało inne urządzenie.
Warto więc wspomnieć, że XYZ to pierwszy polski komputer cyfrowy, który został zbudowany z układów elektronicznych zwanych przerzutnikami dynamicznymi. Takie przerzutniki pozwalały na zastosowanie mniejszej ilości lamp próżniowych. W maszynie zamiast diod próżniowych zastosowano pierwsze diody germanowe. Aby zbudować maszynę XYZ zastosowano cztery tysiące lamp i dwa tysiące diod germanowych.
Przerzutnik dynamiczny komputera XYZ
Pamięć w komputerze polskim wykorzystano z EMAL-1. Cechowała się ona tym, że była to pamięć rtęciowa typu ran. Zbudował ją Romuald Marczyński. Pamięć pierwszego komputera mieścila 1024 słowa 18 bitowe. Pamięć magnetyczną stałą zastosowano dopiero w 1960 roku. Można było zapisać głowicą 64 ścieżki po 128 słów 36-bitowych. Ten komputer mógł wykonywać 4500 operacji na sekundę. Pomimo, że nie był bardzo szybki, to jednak działał sprawnie i szybko.
XYZ nie był pierwszym polskim komputerem, ale do jego obsługi stworzono polski język programowania. Program ten nazwano SAKO. Dzięki temu, że menu było w języku polskim, mogli korzystać indywidualne osoby, a nie tylko twórcy komputera.
Czy XYZ miał znaczenie w ówczesnej Polsce?
Komputer a raczej uniwersalna maszyna cyfrowa, miała bardzo ważne znaczenie na terenie Polski. Komputer dokonał znacznego przełomu w świadomości Polaków. Do tej pory mieliśmy do czynienia tylko z maszynami liczącymi, które nazywano mózgami elektronowymi. Polacy już wcześniej czytali o sensacyjnych wynalazkach na terenie Stanów Zjednoczonych. Coraz częściej czytano artykuły, które omawiały maszyny elektronowe, jakie to nie tylko umieją liczyć, ale także coraz częściej zastępują w pracy ludzi. Niewielu wiedziało, czym właściwie są komputery, jednakże konstruktorzy XYZ pokazali, że również umieją stworzyć niezwykłą maszynę, która wspomoże ludzi w pracy. W artykułach pisano o wielkich maszynach i najlepszych polskich konstruktorach. Nawet w telewizji ukazywały się reportaże o wielkim wynalazku. Programiści napisali program który wyświetlał na ekranie oscyloskopu pieska. Dzięki temu, maszyna ta udowodniła, że naprawdę potrafi zdziałać o wiele więcej. Najbardziej wynalazek zachwycił Moskwę, która stwierdziła, że jest najbardziej nowatorskie rozwiązanie w całym bloku państw komunistycznych. Polskie władze przystąpiły do produkcji maszyn.
Czym się zajmował XYZ na co dzień?
XYZ na co dzień liczył trajektorie lotów pocisków alteracyjnych, ale robiły tak niemalże wszystkie ówczesne komputery na świecie. Niestety w ówczesnych czasach było więcej informacji w jaki sposób działają komputery amerykańskie. Warto wspomnieć, że pierwszą grą komputorową jaka powstała na XYZ była gra Kółko i Krzyżyk, a jest twórcą był Bogdan Miś. Można było zagrać wspólnie z komputerem, ale jednocześnie zremisować lub przegrać. W tego też względu była to bardzo popularna. Jednakże XYZ był tak zaprojektowany, że niemal nigdy nie przegrywał.