Atak za pomocą routera? Teraz to możliwe
Sposoby atakowania naszych komputerów są dzisiaj coraz wymyślniejsze. Jednym z bardziej wyrafinowanych sposobów na włamywanie się do naszych komputerów jest Slingshot. Nowe zagrożenie zostało odkryte przez specjalistów z laboratorium Kapserksy’iego. Złośliwe oprogramowanie jest doskonale skonstruowane i przygotowane do szpiegowania komputerów za pomocą ich własnych routerów.
Zagrożenie większe niż dotychczas
Jak wskazują specjaliści, zagrożenie jest ogromne, a ze względu na swoją precyzję jest zdecydowanie groźniejsze niż wszystkie malware pojawiające się dotychczas. Kod wykorzystuje routery marki Mikro Tik. Pierwszym elementem działania kodu jest podmiana jednej z bibliotek. Dalej kod już bez problemu pobiera kolejne elementy składowe trudnego do zdiagnozowania i usunięcia malware. Po zainstalowaniu się wszystkich komponentów atak na komputer przebiega dwutorowo.
Dwuetapowe działanie złośliwego oprogramowania
W tym wypadku atak ma swoje dwie strony. Jedna z nich, pod nazwą Canhadr, odpowiedzialna jest za udostępnienie pamięci operacyjnej komputera oraz miejsca, które będą potrzebne na dane. Drugi z elementów, znany pod nazwą GollumApp, to „mózg” całej operacji. Jest odpowiedzialny za poczynania malware w komputerze ofiary. Jest to tak dobrze skonstruowany wirus, że eksperci z Kasperky Lab nazwali ów twór „arcydziełem”.
Rozbudowane działanie
Wirus jest w stanie również przetrzymywać swoje własne pliki w rodzaju zaszyfrowanej skrytki, do której dostęp ma tylko on sam. Co więcej, jest w stanie wyłączać te z elementów programów antywirusowych, które są odpowiedzialne za wykrywanie zagrożeń w komputerze. Możesz więc przez długi czas być ofiarą takiego oprogramowania i kompletnie nie zdawać sobie z tego sprawy. Najlepiej świadczy o tym fakt, że Slingshot pojawił się i prężnie działa od 2012 roku, a więc od sześciu lat (!), a eksperci poznali się na jego tajemnicach dopiero teraz.
Pomoc nadciąga
Po wykryciu zagrożenia stosowne uzupełnienie luki w routerach jest już oczywiście w przygotowaniu. Cały problem z routerami powinien zniknąć przyz aktualizowaniu oprogramowania komputera. Chociaż, jak widać, niektóre malware są w stanie wyłączać zabezpieczenia, warto posiadać zawsze zaktualizowane programy antywirusowe, które zapewniają bezpieczeństwo i są znacznie tańsze niż nam się wydaje. Nie zapominajmy, że działania prewencyjne są w stanie uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Pamiętajcie również o regularnym skanowaniu komputera oraz aktualizowaniu oprogramowań.