Ataki phishingowe-jak się bronić?
W dobie tego, że mamy do czynienia z ogromnym znaczeniem internetu w codzienności, tym samym bardzo dużego znaczenia nabiera także kwestia zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Obecnie mamy bowiem do czynienia z ogromną ilością prób włamań do komputerów jak również mamy do czynienia z ogromną ilością skutecznych włamań, skutecznych ataków hakerskich. Jednym z najbardziej popularnych sposobów działań przestępców cybernetycznych jest obecnie phishing. Czym jest ów phishing i w jaki sposób można się przed nim chronić?
Skuteczne wyłudzanie danych
W ten właśnie sposób cyberprzestępcy mogą bardzo skutecznie i łatwo wyłudzać różne wrażliwe dane, w tym chodzi o dane osobowe, dane ułatwiające i umożliwiające dostęp do kont bankowych, itp. Najprościej rzecz ujmując można phishing określić mianem ataków polegających na podszywaniu się pod jakieś znane instytucje, pod osoby oraz instytucje cieszące się powszechnym zaufaniem. Bardzo trudno jest bowiem odróżnić często prawdziwą osobę, instytucję. Ataki phishingowe są skonstruowane w taki sposób, aby wzbudzać duże zaufanie. W ten właśnie sposób w ręce cyberprzestępców mogą trafiać loginy i hasła do ważnych kont, jak również i wiele innych istotnych informacji. Jak najczęściej wygląda atak phishingowy?
Wiadomości mailowe
Cyberprzestępcy do grupy losów wybranych osób wysyłają wiadomości mailowe z prośbą o pilne zalogowanie się na swoje konto. Już to powinno oczywiście wzbudzić pewne podejrzenia, ale rzeczywistość pokazuje, że wiele osób daje się nabrać na takie działania, odpowiada na takie prośby. W takiej fałszywej wiadomości zazwyczaj mamy do czynienia z pewnym linkiem, na który należy kliknąć. W ten sposób użytkownik jest przekierowany na fałszywą stronę internetową, która tak naprawdę może bardzo łudząco przypominać oryginalną witrynę, a tym samym może nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Dzięki temu na owej fałszywej stronie internetowej ofiara ataku nie mając pełnej świadomości wpisuje loginy i hasła, a tym samym cyberprzestępcy mają ułatwienie w ich przejęciu. Jeśli mowa jest o atakach phishingowych, to możemy zetknąć się z różnymi ich rodzajami. Między innymi można wskazać na spoofing, whaling, clone phishing, spear phishing czy też na smishing. Jak chronić się przed atakami typu phishing?
Na pewno bardzo dobrym nawykiem jest to, aby być czujnym, aby nie klikać w linki, które nie są sprawdzone. Tak naprawdę to żaden bank nie żąda logowania się na swoje strony, nie próbuje uzyskać od swoich klientów haseł do konta. Warto zwrócić uwagę na maile, w których ktoś wyraźnie próbuje przyspieszyć decyzję klienta odnoszącą się do decyzji wskazując chociażby na możliwość uzyskania jakiejś nagrody w przeciągu kilku minut. Taki pośpiech wyłącza czujność danej osoby. Fałszywe strony internetowe zawsze łudząco przypominają te oryginalne, aby uśpić czujność odbiorców. Tym samym należy po prostu wyrobić w sobie pewien nawyk ograniczonego zaufania do wszelkiego rodzaju komunikatów internetowych i przychodzących wiadomości mailowych. Ostrożność jest zatem tutaj elementem kluczowym.