Bezpieczeństwo

Oznaki infekcji wirusem komputerowym

Chyba nie ma takiej osoby, która nie obawiałaby się zainfekowania swojego komputera przez wirusa. Niestety, ale współcześnie mamy z takim zdarzeniem do czynienia stosunkowo często. Z jednej strony mamy do czynienia z wysokiej jakości zabezpieczeniami przed działaniem wirusów komputerowych, mamy do czynienia z zaawansowanymi programami antywirusowymi, ale z drugiej strony wiele takich ataków cyberprzestępczych wynika z tego, że mamy do czynienia z brakiem ostrożności ze strony użytkowników.

Bądź ostrożny w sieci

Jednym z bardzo ważnych aspektów w kontekście właściwej ochrony jest stosowanie owych programów antywirusowych oraz zachowanie pełnej ostrożności w działaniach, ale z drugiej strony bardzo istotne jest także to, aby mieć pełną świadomość tego, jak działa wirus i jakie są bezpośrednie objawy zainfekowania. Można mówić, że objawy zainfekowania komputera w bezpośredni sposób są zależne od rodzaju wirusa, z jakim mamy do czynienia. Jednakże można równocześnie wskazać na to, że występują pewne ogólne kryteria, pewne ogólne objawy zainfekowania, które powinny wzbudzić czujność użytkowników zarówno komputerów jak i smartfonów.

Komunikaty o zainfekowaniu

Jeśli wykluczyć ransomware, to tak naprawdę nie mamy do czynienia z pojawianiem się wyraźnych komunikatów na temat zainfekowania komputera. Tym samym nie zawsze będziemy od razu wiedzieli, że mamy do czynienia z infekcją komputera. Jednakże możemy mówić o innych aspektach, o innych symptomach związanych z zainfekowaniem komputera. O jakich objawach możemy tutaj mówić? Na pewno jedną z bardzo znaczących reakcji komputera na zainfekowanie, na pojawienie się w jego strukturach jakiegoś groźnego wirusa, jest wyraźne spowolnienie jego działań. To sygnał do tego, aby dokładnie się jemu przyjrzeć, aby dokonać skanowania komputera w celu znalezienia niechcianych wirusów. Poza tym do objawów zainfekowania należy także zaliczyć fakt, iż system często będzie się zawieszać, że będzie bardzo często się samoczynnie resetować. To wyraźny sygnał do tego, aby również podjąć stosowne działania.

Nieznane aplikacje

Kolejną z oznak jest to, że przy uruchamianiu systemu komputera mamy również do czynienia z uruchamianiem się jakichś aplikacji, jakichś dziwnych i nieznanych nam aplikacji. Następnie należy wskazać na to, że z danego urządzenia, a konkretnie z poczty mailowej danego użytkownika w sposób masowy są wysyłane jakieś wiadomości do nieznanych użytkowników. Warto także wskazać na to, że wirus komputerowy może dokonać zmian używanych na danym urządzeniu haseł, co spowoduje bardzo poważne problemy z dostaniem się do określonych serwisów. Jakie działania należy podjąć?

Oczywiście pierwszym krokiem po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów zakażenia komputera wirusem jest wykonanie skanowania systemu. To na pewno pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na to czy faktycznie mamy do czynienia z wirusem komputerowym, czy też może niewłaściwe działanie urządzenia wynika z innego faktu, z innych przyczyn. Tego elementu na pewno jednak nie można zaniedbać, ponieważ infekcja może zniszczyć system.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *