Bezpieczeństwo

Czy internet jest bezpieczny?

Internet i bezpieczeństwo? Dwa pojęcia, które są ze sobą nierozerwalne. Dzisiaj internet jest nie tylko źródłem informacji, wiedzy, zysków, rozrywki, komunikacji, ale równocześnie też jest to źródło niebezpieczeństw, źródło pewnego bardzo dużego zagrożenia. Mówiąc o owym bezpieczeństwie w sieci jak również o tym aspekcie, jakim są zagrożenia płynące z użytkowania internetu, należy wskazać zarówno na utratę ważnych danych, na utratę finansów jak również na taką kwestię, jaką są zagrożenia dla najmłodszych. To właśnie internet jest obecnie często wykorzystywany przez osoby o skłonnościach pedofilskich.

Jak się chronić przed negatywnym wpływem internetu?

Jak się zatem chronić przed negatywnym wpływem internetu na człowieka, na różne aspekty? Warto znać i stosować kilka podstawowych zasad, dzięki którym można zminimalizować lub całkiem wyeliminować ryzyko. Na pewno bardzo ważną zasadą korzystania z sieci www jest to, aby nie otwierać maili od nieokreślonych, od nieznanych sobie nadawców. To potencjalne źródło zagrożenia zainfekowania urządzenia różnymi wirusami. Podobnie należy podejść do reklam, które pojawiają się na ekranie komputera, które pojawiają się w przeglądarce. Jeśli będziemy w te reklamy klikać, to w pewnym momencie możemy w ten sposób otworzyć drzwi wirusowi.

Zabezpieczenie poprzez hasła

Na pewno bardzo istotnym elementem dla bezpieczeństwa, dla jego zachowania jest tworzenie dosyć trudnych haseł do ważnych miejsc, do kont bankowych, do bankowości elektronicznej, do poczty mailowej oraz do innych istotnych dla nas portali. Każdy użytkownik komputera ma stały dostęp do aktualizacji systemu tworzonych właśnie po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zainfekowania. Oprócz tego, że będziemy mieli w komputerze zainstalowany dobrej jakości program antywirusowy, bardzo ważne jest także to, aby zastosować zaporę ogniową. Jest ona szczególnie istotna wówczas, gdy chronić będziemy dostęp do bardzo istotnych danych, których utrata niosłaby bardzo poważne konsekwencje. Jeśli logujemy się do jakichś ważnych dla nas serwisów, jeśli gdzieś podajemy nasze poufne dane, to bardzo ważne jest to, aby po zakończeniu wszelkich wymaganych, chcianych czynności, dokonać wylogowania się z danego serwisu, z danej strony internetowej. Jeśli podajemy nasze poufne dane, to możemy to zrobić tylko i wyłącznie na witrynach posiadających certyfikat SSL. Jeśli pobieramy jakieś pliki oraz programy, to możemy to robić tylko i wyłącznie z zaufanych stron.

Kopie zapasowe

Warto zadabć o stworzenie kopii zapasowych oraz o umieszczenie ich w różnych miejscach. Kwestia bezpieczeństwa w sieci to korzystanie z różnorodnych dostępnych narzędzi, ale przede wszystkim należy wskazać na zdrowy rozsądek oraz ostrożność, która powinna towarzyszyć człowiekowi na każdym kroku. Trzeba jasno podkreślić to, że cyberprzestępcy działają obecnie z bardzo dużym rozmachem, a tym samym jeśli komuś zabraknie ostrożności, jeśli do kwestii bezpieczeństwa w sieci będzie podchodził w sposób lekceważący, to tylko kwestią czasu jest to, kiedy dojdzie do zainfekowania jego urządzenia i utraty ważnych danych oraz finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *