Bezpieczeństwo

Jak dodatkowo zabezpieczyć komputer przed wirusami?

Bezpieczeństwo komputera kończy się w chwili, kiedy zostaje podłączony do sieci internetowej. Współcześnie jednak unikanie podpięcia go do Internetu sprawia, że całkowicie traci użyteczność. Warto, więc zminimalizować zagrożenia płynące z sieci a tym samym dodatkowo go zabezpieczyć.

Podstawowe zabezpieczenie komputera

Podstawowe zabezpieczenie sprzętu podłączonego do Internetu to przede wszystkim ograniczenie ryzyka. Zagrożenie jest wszechobecne, dlatego najważniejsze jest, aby prawidłowo wybrać program antywirusowy. Z całą pewnością na uwagę zasługują Norton, czy Panda. Te płatne programy, aby w pełni pełniły swoją rolę, powinny być też regularnie uaktualniane.

  • Wybór programu antywirusowego

Pomimo, że brzmi to prosto, wybór programu jest bardzo trudny. Warto kupić wysokiej jakości program, jak na przykład Norton, Panda czy Kaspersky i utrzymanie go w aktualnej wersji. Oczywiście można wybrać również program darmowy, jednakże nie jest on w pełni skuteczny i naraża nas na atak hakerów bądź dostanie się do oprogramowania złośliwych wirusów.

  • Zabezpieczenie behawioralne

Oczywiście na rynku jest wiele programów i bardzo różnią się one od siebie. Każdy z nas może wybrać program, antyspyware czy firewall darmowy, w taki sposób, aby spełniał on swoją funkcję. Oprócz tego, że zabezpieczymy się podstawowymi aplikacjami warto wybrać również behawioralne aplikacje o charakterze zabezpieczającym. Mają one możliwość wykryć kod programu, który próbuje zmienić w naszym systemie ustawienia, a także usunąć program zanim narobi on znacznych szkód. Programy tego typu do swej pracy wykorzystują zdolność wykrywania i eliminowania wirusów.

  • Usuń niepotrzebne śmieci

Jeżeli korzystasz z okresów próbnych wielu aplikacji, po wygaśnięciu tego czasu, mogą one pojawiać się, jako komunikaty zachęcające do zakupu pełnej wersji. Ta forma reklamy bardzo często przejmowana jest przez hakerów, aby rozsyłać nowe wirusy. Pamiętaj, więc o usunięciu takich aplikacji, oraz wyczyszczeniu kosza.

  • Aktualne oprogramowanie komputera

Aby komputer był w pełni bezpieczny po podłączeniu go do sieci, musisz pamiętać o aktualizacji swego oprogramowania. W ten sposób zyskasz przewagę nad wciąż nowymi, pojawiającymi się wirusami. Pełna aktualizacja skutecznie podniesie poziom bezpieczeństwa. Warto także ustawić automatyczną aktualizację, dzięki czemu nie będziemy musieli o tym wciąż pamiętać. Polecamy  zapoznać się z nową ofertą na produkty serii Norton 360, które niedługo pojawią się w ofercie polskich sklepów.

  • Konto do kontroli innych kont

Dodatkowym zabezpieczeniem dla użytkownika komputera jest stworzenie konta, z pomocą którego będziemy mogli monitorować bezpieczeństwo innych kont. Aby tego dokonać trzeba stworzyć konto administratora, a następnie zabezpieczyć je mocnym hasłem. Dzięki temu zabezpieczmy komputer przed atakami z zewnątrz.

  • Punkt przywracania systemu

Aby dodatkowo chronić komputer warto także utworzyć punkt przywracania systemu. Można utworzyć go w pewnych odstępach czasowych, co sprawi, że jeżeli nasz komputer zostanie zaatakowany przez wirus wówczas możliwe stanie się powrócenie do czasu, zanim do systemu wtargnął wirus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *