Bezpieczeństwo

Ataki phishingowe

Ataki phishingowe są jednymi z tych najczęściej się pojawiających. Ich liczba stale rośnie i to w zastraszającym tempie. Tylko w roku 2017 jedna z czołowych firm zajmujących się produkcją oprogramowania antywirusowego, firma Kaspersky poinformowała o prawie 250 milionach tego typu atakach w samym 2017 roku. W porównaniu z rokiem poprzednim jest to liczba o 90 milionów wyższa, a tym samym jest to też niewątpliwie powód do tego, aby się zastanowić oraz aby podjąć bardziej wytężone wysiłki w celu wyeliminowania tych ataków oraz w celu tego, aby znacznie lepiej się przed nimi ochronić.

Typ rodzajów hakerskich

Ataki phishingowe to tylko i wyłącznie jedne z możliwych rodzajów ataków hakerskich, z jakimi mamy do czynienia. Czym jednak jest ów atak phishingowy i na czym on polega? Tak naprawdę jest to atak w obszarach inżynierii społecznej. Podstawowym celem takich ataków cyberprzestępców jest to, aby wykraść loginy oraz dane do kart kredytowych. Jak można się zatem domyślić, następnym krokiem jest dokonanie kradzieży środków finansowych z kont użytkowników. Poza tym kolejnym z głównych celów ataków phishingowych jest kradzież danych osobistych, firmowych, finansowych i biznesowych. To informacje, za które cyberprzestępcy także żądają okupu. Ataki phishingowe są dosyć specyficzne i użytkownik może nie mieć świadomości tego, że właśnie jest okradany.

Skąd pochodzą?

Ataki phishingowe bowiem pochodzą ze źródeł, które powszechnie uchodzą za wiarygodne. Tym samym mamy tutaj do czynienia z bardzo podstępnym działaniem mającym na celu wykradzenie danych i środków finansowych. W tych atakach czymś charakterystycznym jest podszywanie się pod wiarygodne strony internetowe, a więc mowa jest między innymi o stronach internetowych banków czy też te, które znajdują się w kontaktach osobistych. Tego rodzaju ataki są dosyć wyrafinowane, a statystyka pokazuje, że są one coraz bardziej skuteczne. Jednakże trzeba jasno zaznaczyć, że mamy często do czynienia z zaniedbaniami ze strony klientów banków, z zaniedbaniami ze strony użytkowników komputerów. Jeśli użytkownik odpowie na maile phishingowe, jeśli będzie klikał w maile, w linki z niebezpiecznych źródeł, to wówczas przesyła swoje dane bezpośrednio do cyberprzestępców. Tym samym jest jasne i oczywiste, iż czymś bardzo istotnym jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, ale najważniejsze jest jednak to, aby zachować czujność w swoich działaniach, aby zachować ostrożność zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z finansami oraz ważnymi danymi.

Ataki phishingowe są coraz bardziej popularne z uwagi na to, że w ten sposób można w bardzo łatwy sposób wykraść dane oraz wykraść środki finansowe. Ataki tego rodzaju bazują bowiem tak naprawdę na braku ostrożności klientów oraz użytkowników komputerów. Oczywiście phishing to nie jest jedyny rodzaj ataków hakerskich, z jakim mamy obecnie do czynienia. Na pewno jednak jest to jeden z tych rodzajów ataków cyberprzestępców, z którym obecnie mamy do czynienia coraz częściej, co też potwierdzają wcześniej przytoczone informacje.

Polecamy również: Czym jest phishing i jak się przed nim bronić na smartfonie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *