Bezpieczeństwo

Czy na Tinderze widać numer telefonu?

Szukanie miłości, namiętności w sieci stało się obecnie czymś dosyć popularnym. Mamy obecnie do czynienia z bardzo wieloma różnymi portalami randkowymi. Z jednej strony można mówić o pewnych szansach na miłość, ale z drugiej strony owe portale randkowe to miejsca, na których umieszcza się pewne dane osobowe. Tym samym fakt ten sprawia, że portale randkowe stają się miejscem wykorzystywanym przez cyberprzestępców Jednym z portali, który obecnie zyskał bardzo dużą popularność, jest Tinder. Mimo, że jest to portal bardzo znany i tym samym funkcjonują tam pewne zabezpieczenia, to jednak należy zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

Zagrożenia płynące z aktywności na portalu Tinder

Na portali Tinder użytkownicy umieszczają wiele informacji, wiele danych. To powoduje, że tymi informacjami interesują się nie tylko inne osoby szukające miłości, ale także cyberprzestępcy. Do podstawowych zagrożeń płynących z faktu użytkowania owego portalu randkowego na pewno należy zaliczyć:

  • cyberprzestępcy mają możliwość poznania tożsamości użytkownika
  • cyberprzestępcy mają możliwość poznania miejsca przebywania danej osoby
  • transfer nie jest zabezpieczony
  • istnieje bardzo realne zagrożenie związane z atakiem man- in-the-middle
  • istnieje zagrożenie związane z przejęciem przez cyberprzestępców uprawień superużytkownika

Tinder i numer telefonu

Tinder to aplikacja randkowa, to portal randkowy, który może być bezpośrednio powiązany z widocznością numeru telefonu użytkownika. Tenże numer telefonu jest podawany dobrowolnie podczas rejestracji. Na portalu można bowiem zarejestrować się na jeden z dwóch możliwych sposobów. Mowa jest o podaniu numeru telefonu lub też przez facebook. Z tej pierwszej opcji korzysta więcej osób z uwagi na fakt, że w ten sposób można zachować nieco większy stopień anonimowości. Jednakże wówczas numer telefonu użytkownika jest widoczny i może być on wykorzystany także przez cyberprzestępców. Numer telefonu jest wymagany przez Tinder chociażby w odniesieniu do osób, które chcą korzystać z aplikacji Account KId. W takiej sytuacji bowiem Tinder żąda potwierdzenia i wysyła specjalny kod SMS.

Czy można ograniczyć zagrożenie?

Powstaje w tym miejscu pytanie o to czy Tinder musi stanowić bardzo poważne zagrożenie dla użytkownika? Oczywiście całkowicie nie można wyeliminować ryzyka związanego z wykorzystaniem danych użytkowników Tindera przez cyberprzestępców. Jednakże można powziąć pewne środki, aby owo ryzyko znacząco zmniejszyć. Między innymi takim działaniem na pewno jest korzystanie z sieci VPN, na pewno takim działaniem jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, odpowiednich programów antywirusowych. Poza tym również bardzo istotne jest zastosowanie podstawowych i najbardziej banalnych działań. Mowa jest mianowicie o tym, aby po prostu zachować ostrożność w kwestii umieszczania swoich danych osobowych zarówno na koncie Tinder jak również i w każdym innymi miejscu w sieci. Takie podejście na pewno będzie najbardziej właściwym w tejże sytuacji.

Polecamy również: Microsoft 365, czyli jak ułatwić sobie pracę zdalną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *