Bezpieczeństwo

Dlaczego niektóre programy antywirusowe są darmowe?

Programy antywirusowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Chodzi mianowicie o programy płatne oraz bezpłatne. Skoro jednak w obu przypadkach mowa jest o zapewnieniu ochrony przed wirusami, to można także zadać pytanie o to czy potrzeba jest zakupu programu płatnego? Czy programy bezpłatne są w stanie odpowiednio zabezpieczyć zasoby komputera, czy są one w stanie konkurować z tymi płatnymi? Dlaczego firmy tworzą programy antywirusowe, które są bezpłatne i czy im się to opłaca?

Podstawowe różnice

Aby móc na to odpowiedzieć, trzeba wskazać na pewną działalność firm tworzących programy antywirusowe. Stworzenie i udostępnienie programów bezpłatnych zwiększa świadomość danej marki, powoduje że dany produkt jest bardziej widoczny na rynku. Istotne jest to, że w ten sposób można nie tylko dać klientowi możliwość wyboru, ale jednocześnie też zwiększa się w ten sposób wielkość sprzedaży programów płatnych. Oczywiście nie każdy użytkownik korzystający z programów bezpłatnych zdecyduje się na zakup programu płatnego, ale rzeczywistość pokazuje, że pewna grupa jak najbardziej tak. Mówiąc o programach antywirusowych, trzeba wskazać także na różnice dzielące te płatne od tych bezpłatnych.

Grupa docelowa

Jeśli chodzi o antywirusy bezpłatne, to są one tworzone w głównej mierze dla odbiorców indywidualnych. Tego typu programy zazwyczaj nie zawierają w sobie tych funkcjonalności, które można spotkać w wersjach premium. Użytkownik również nie ma w tym przypadku dostępu do pomocy technicznej, a tym samym w sytuacji zainfekowania użytkownik nie ma możliwości skorzystania z tego rodzaju pomocy.

Więcej opcji

Programy płatne, czyli inaczej mówiąc wersje premium zawierają w sobie znacznie więcej funkcjonalności. Dzięki temu stopień ochrony zasobów komputera jest znacznie większy. Jednocześnie też więcej opcji to także możliwość skorzystania z bezpośredniej pomocy technicznej mailowo lub też telefonicznie. Użytkownik takiego programu nie jest pozostawiony sam sobie.

Internet Security

Warto jest w tym względzie wskazać również na programy typu Internet Security. W tym względzie niezależnie od tego czy jest to wersja płatna, czy też bezpłatna, mowa jest o zrównoważonej ochronie dostosowanej do potrzeb danego użytkownika. Chodzi o:

  • skaner stron internetowych
  • ochronę bankowości
  • kontrolę rodzicielską
  • firewall
  • antyspam
  • skaner podatności
  • ochronę prywatności
  • optymalizator systemu
  • inne istotne moduły

Bezpłatna wersja programów antywirusowych jest zasadniczo wystarczająca do uzyskania podstawowej ochrony, aczkolwiek w niektórych sytuacjach czymś koniecznym staje się zwiększenie ochrony przez wykupienie płatnej wersji danego programu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, można pozostawać na wersji bezpłatnej. W tym względzie jednakże warto jest swoją uwagę skierować na programy markowych firm zajmujących się tworzeniem zabezpieczeń komputerowych. Dzięki temu również w wersji bezpłatnej można mówić o większej pewności i większym bezpieczeństwie.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo danych – dlaczego antywirus to konieczność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *