Bezpieczeństwo

Jak rozpoznać wirus komputerowy?

Wirusa komputerowego można zaliczyć do oprogramowania szkodliwego. Do zwalczania takich wirusów komputerowych korzysta się z programów antywirusowych oraz skanerów, które wykrywają oprogramowania, które są szkodliwe.

Zabezpieczeniem przed różnymi wirusami pomagają aplikacje oraz aktualizacje systemu, które są uruchamiane systematycznie, regularnie. Wirusy komputerowe mnożą się i przenoszą poprzez pliki, przez zapis bezpośredni w danym sektorze czy też jednostce alokacji nośnika zewnętrznego, na przykład pendrive, dysk twardy, dyskietki lub płyty CD bądź DVD.

Proces modyfikacji danych

Replikacja wirusa to proces, który polega na modyfikacji zawartości pliku, która jest odpowiednia, jednostki lub sektora alokacji. Tak właśnie zmodyfikowany nośnik, możemy nazwać nosicielem komputerowego wirusa. Granice wielkości pierwszych wirusów komputerowych, jakie kiedyś miały miejsce były między kilkudziesięciu bajtów do paru kilobajtów. Typowe wirusy można napotkać rzadko. Teraz zazwyczaj jest to połączenie robaka komputerowego z wirusem, a jego rozmiar to kilkadziesiąt kilobajtów.

Rozmiar wirusa zależy od wielu czynników, takich jak na przykład: język programowania, jaki ma zostać użyty, funkcjonalność wirusa, wykorzystywanie cech operacyjnego środowiska, czy też umiejętności, jakie posiada twórca wirusa. Wirusy wywołują dużo negatywnych efektów po zainfekowaniu danego systemu, na przykład: kasowanie danych, kopiowanie danych na inne nośniki, ataki na hosty, które są w sieci, a także serwery, przesyłanie treści niepożądanych za pomocą poczty elektronicznej, szyfrowanie wszystkich bądź części plików, które są na dysku bądź przejęcie kontroli nad komputerem przez nieupoważnioną osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *