Bezpieczeństwo

Najgroźniejsze wirusy w historii

W historii świata, w historii komputeryzacji mieliśmy do czynienia ze sporą ilością różnego rodzaju wirusów, które spowodowały spore zniszczenia. W tym miejscu wskażemy na kilka wirusów, które zostaną zapamiętane jako jedne z najgroźniejszych. Na pewno należy zaliczyć do tych wirusów chociażby ten o wdzięcznej nazwie I love You. W jaki sposób działał ów wirus komputerowy? Pozornie rzecz ujmując zaczynało się bardzo niewinnie.

Podstępny wirus

Na skrzynce pocztowej pojawiło się wyznanie miłości. Ot, takie niepozorne zdarzenie. Tytuł oraz treść maila to clickbait do kliknięcia. W momencie, w którym użytkownik komputera kliknął w maila, wirus automatycznie był rozsyłany do wszystkich kontaktów znajdujących się w skrzynce pocztowej. Jednocześnie też komputer użytkownika przestawał się uruchamiać. Na ówczesne czasy I Love You spowodował zablokowanie około 10% komputerów na całym świecie. Kolejnym z wirusów, który został zapamiętany przez cały świat, był Klez. Jest to wirus chiński, który pojawił się w roku 2001. Straty, które spowodował ów wirus, określane są na wielkość 20 miliardów dolarów. Wirus działał bardzo podobnie jak ten poprzedni, aczkolwiek w nieco bardziej udoskonalony sposób. Klez w swojej istocie podszywał się za jedną osobę, która znajdowała się w kontaktach danego użytkownika. Formy, jakie przyjmował Klez mogły być bardzo mocno zróżnicowane. Czasem był to trojan, czasem robak, a czasem było to oprogramowanie, które wyłączało działanie programu antywirusowego.

Cryptoclocker

Kolejnym z bardzo groźnych wirusów, jakie dotknęły komputery na całym świecie było Cryptoclocker. Jest to wirus, który pojawił się w roku 2013. To czas, w którym Bitocoin zyskiwał coraz bardziej na swojej popularności. Tym samym hakerzy prześcigali się w pomysłach na nielegalne pozyskiwanie owej cryptowaluty. Cryptoclocker to wirus w formie ransomware. W jaki sposób użytkownik dowiaduje sie o pojawieniu się tego wirusa? Na pulpicie pojawia się notatnik z przekazem, iż komputer został zarażony. Aby móc zlikwidować infekcję urządzenia należy wpłacić 400 dolarów na określone konto. Wpłata następowała w bitcoinie, a ten nie był możliwy do namierzenia. Czas na ową wpłatę wynosił zaledwie 48 godzin, po których wszelkie pliki były usuwane. Jeżeli dany komputer nie zawierał żadnych ważnych informacji, wystarczyło, że użytkownik dokonał jego sformatowania.

W przypadku, gdy mowa było o wielu istotnych plikach, straty były bardzo poważnych rozmiarów. Ten wirus komputerowy wyrządził bardzo wiele szkód na całym świecie i jest zaliczany do tych najbardziej groźnych w historii. Jeśli mowa jest o tych, które odcisnęły największe piętno na komputeryzacji na całym świecie, to na pewno należy również wskazać na Code Red, na MyDomm, Sasser czy też na Flashback. Cyberprzestępcy nie śpią i co rusz pojawia się w sieci nowego rodzaju groźne oprogramowanie, które może wyrządzić bardzo wiele poważnych szkód i strat. Odpowiedzią na nie jest duża ostrożność oraz stosowanie profesjonalnych i najnowszych programów antywirusowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *