Bezpieczeństwo

Niechciany spam

Spam jest zaliczany do grupy programów złośliwych, chociaż de facto nie będziemy tutaj mówili o czymś bardzo groźnym dla struktur komputera. Niemniej jednak na wiadomości spam także należy uważać i należy się przed nimi w najlepszy możliwy sposób chronić. Czasem mamy do czynienia z taką konstrukcją wiadomości mailowej, iż w skrzynce pocztowej automatycznie znajduje się ona w folderze spam, a faktycznie jest to wiadomość o bardzo pozytywnym charakterze, wiadomość pożądana i oczekiwana.

Spam w skrzynce

W każdej skrzynce mailowej mamy do czynienia z folderem spam i tenże folder warto przeglądać także pod kątem otrzymywania istotnych wiadomości. Te jednak, które nie pochodzą z wiadomego źródła, nie powinny być otwierane, a raczej od razu powinny być usuwane. Czym jest właściwie ów spam? To wiadomość mailowa, która w założeniu reklamuje jakieś usługi lub też jakieś produkty, ale tak naprawdę ma ona wymiar śmieci internetowych, jest niechciana, bywa uciążliwa. Wiadomości typu spam są kierowane w głównej mierze na skrzynki mailowe, aczkolwiek nie tylko. Można bowiem się z nimi zetknąć także w innych miejscach. Między innymi można się z nimi zetknąć na blogach, w mediach społecznościowych, na telefonach.

Rozsyłanie wiadomości

Rozsyłaniem, a wcześniej tworzeniem wiadomości typu spam zajmują się wyspecjalizowane osoby, które nazywane są spamerami. Jak rozpoznać wiadomości typu spam? To de facto nie jest niczym bardzo trudnym. Tak naprawdę od razu taka wiadomość powinna wzbudzać pewne podejrzenia. W wiadomościach typu spam, ich autorzy podają się za osoby znane, za osoby z rodziny, z grona przyjaciół, za osoby pracujące w szeroko rozumianym biznesie. Oferują one usługi, jakieś konkretne korzyści, ale w rzeczywistości oczywiście takie informacje nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością i odbiorca tego rodzaju wiadomości nie ma szans na uzyskanie żadnych korzyści. W jaki sposób można pozbyć się spamu? Tutaj przede wszystkim chodzi o to, aby w swojej skrzynce mailowej ustawić filtr antyspamowy. Wszystkie podejrzane wiadomości powinny być zgłaszane jako spam. Jeśli chodzi o nękających oszustów, należy ich blokować, a z wszelkiego rodzaju subskrypcji, które nie są nam potrzebne, należy jak najszybciej zrezygnować.

Spamowi można zapobiegać także na kilka innych sposobów. Między innymi można tutaj wskazać na to, że w trakcie rejestracji na różnorodnych kontach i serwisach odznaczyć te opcje, które są zaznaczone automatycznie. Nie należy oczywiście odpowiadać na wiadomości spamowe, ponieważ jest to najgorszy ze sposobów na to, aby tych wiadomości było jeszcze więcej. W ten bowiem sposób tylko i wyłącznie potwierdzamy, że nasz adres mailowy jest prawidłowy i dajemy sygnał do tego, że można tutaj przysyłać jeszcze większą ilość wiadomości typu spam. W odniesieniu do sklepów internetowych warto jest otworzyć zupełnie inny adres mailowy. W ten sposób nasz podstawowy adres mailowy będzie wolny od spamów, a przynajmniej tego rodzaju wiadomości będzie na ów adres skrzynki mailowej przychodziło znacznie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *