Bezpieczeństwo

Phishing w sieci

Jedna z form ataków cybernetycznych, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Phishing to pojęcie, które jest coraz mocniej znane i przed którym coraz szerzej się ostrzega. Można powiedzieć, że phishing to jedna z tych metod działania cyberprzestępców, jedna z form złośliwego oprogramowania. Czym jednak jest on konkretnie? Jest to forma działalności hakerów, która w swojej istocie sprowadza się do przebiegłości. Przy pomocy przekierowywania na fałszywe strony internertowe lub też poprzez fałszywe maile, pod pozorem podawania się za znane osoby, za osoby z rodziny, cyberprzestępcy próbują od danej osoby wyłudzić numery kont, dane do logowania w bankowości internetowej, na róznego rodzaju serwisach internetowych, próbują wyłudzić dane osobowe, a to z kolei prowadzi do kolejnych działań o charakterze przestępczym.

Skąd bierze się phishing?

Tutaj mamy do czynienia z grą pozorów. Wydaje się, że przychodzące wiadomości mailowe pochodzą od znanych nam organizacji, którym ufamy, z których usług bardzo często korzystamy. W rzeczywistości cyberprzestępcy tylko i wyłącznie podszywają się pod owe organizacje. Między innymi możemy tutaj wskazać na podszywanie się pod bank danego klienta, pod takie organizacje jak PayPal czy też UPS. Maile są bardzo wiarygodne, a ich autorzy w bardzo grzeczny sposób zwracają się do odbiorcy z prośbą o dokonanie aktualizacji czy też o potwierdzenie informacji. W rzeczywistości dokonanie owej aktualizacji czy też potwierdzenie informacji powoduje przekierowanie na fałszywą witrynę intenetową, a tym samym jest to udostepnienie poufnych informacji cyberprzestępcom. W takim układzie powstaje pytanie o to, w jaki sposób można rozpoznać, że mamy do czynienia z phishingiem? Tak naprawdę nie jest to nic trudnego. W takich wiadomościach mamy do czynienia zazwyczaj z prośbą o udostępnienie jakichś istotnych danych.

Tenże fakt powinien wzbudzić naszą czujność i spowodować, że danego maila należy dalej zwryfikiować lub też całkowicie odrzucić. W jaki sposób można jeszcze zapobiegać atakom typu phishing? W tejże materii warto jest na pewno wdrożyć pewne nawyki, w których przede wszystkim nie należy reagować na linki w mailach otrzymywanych z nieznanego dotąd adresu. Jednocześnie też nie należy otwierać załączników w mailach, które pochodzą od nieznanego nam nadawcy. Kolejnym elementem, na który trzeba tutaj zwrócić uwagę jest to, aby w maksymalny sposób chronić swoje hasła i nie ujawniać ich nikomu. Zarówno przez telefon jak i w sposób mailowy nie należy nikomu przekazywać żadnych poufanych danych, numerów kont, danych osobowych, innych informacji narażających nas na poważne problemy. Warto także wskazać na to, aby aktualizacji swojej przeglądarki dokonywać na bieżąco. Phishing jest jednym z najpopularniejszych współcześnie rodzajów ataków cybernetycznych. Tym samym warto jest mieć na uwadze to, że tego rodzaju ataki zdarzają się obecnie coraz częściej i tym samym każdy jest na nie narażony każdego dnia, a zwłaszcza ten najmniej ostrożny użytkownik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *