BezpieczeństwoNews

Oszukiwanie na Dotpaya coraz popularniejsze

W ciągu ostatnich dwóch lat ma miejsce przypuszczanie wciąż tych samych scenariuszy ataków na konta bankowe. Klienci otrzymują powiadomienia za pomocą SMS-a o konieczności wpłacenia określonej kwoty na przykład za rachunek. Początkowo wszystko wyglądało jak klasyczne oszustwo na wysokopłatne wiadomości premium. W rzeczywistości był to jednak nieco inny rodzaj przestępstwa  – z Dotpayem w roli głównej.

Wiarygodny sposób na wyłudzenie pieniędzy

Sposób działania jest banalny, ale jak widać – wciąż znakomicie się sprawdza. Wiadomość, która przychodziła na telefon, była spersonalizowana, a więc przede wszystkim – wiarygodna. W wiadomości znajduje się oczywiście również znany powszechnie już link do fałszywej strony Dotpay. Panel świetnie podrabia znaną stronę, okradając konta bankowe. Jak się okazuje, takie panele można bez problemu kupić.

Oszustwo krok po kroku

Z transakcji wykonywanych za pomocą Dotpaya korzystamy tak często, że w zasadzie nie przywiązujemy większej uwagi do tego, co znajduje się na wyświetlanym dokumencie czy fakturze. Po wybraniu swojego banku na liście do wyboru zostajemy poproszeni o zalogowanie się do swojego konta bankowego. Jeśli ktoś jest uważnym obserwatorem lub ma to szczęście, że wygląd szaty graficznej jego banku uległ  zmianie, może się zorientować, ponieważ wygląd stron został skopiowany gdzieś w okolicach połowy zeszłego roku.

Weryfikacja podanego loginu i hasła

Po wprowadzeniu odpowiednich danych, czyli prawidłowego loginu oraz hasła na zalogowanie się do serwisu musimy poczekać nieco dłużej, niż zwykle. Dłuższe oczekiwanie najprawdopodobniej jest spowodowane sprawdzaniem podanych informacji przez złodziei. W przypadku podania nieprawidłowych danych proszeni jesteśmy o ponowienie próby zalogowania. W przypadku poprawnego zalogowania się do systemu. Dostaniemy do zaakceptowania na przykład za pomocą SMS-a nowych warunków użytkowania, które tak naprawdę są kodem weryfikacyjnym przelewu opiewającym na zdecydowanie wyższe kwoty, niż byśmy tego chcieli. Jeśli akurat naszego banku nie Będzina liście dostępnych propozycji, zostaniemy przekierowani na stronę płatności za pomocą karty i tutaj scenariusz jest bardzo podobny.

Niemoralne propozycje

Jak się okazuje, każdy może zostać nabywcą takiej bramki do ściągania pieniędzy – wystarczy poszukać na forach z ogłoszeniami różnej treści. Oferty nie są zawoalowane – jasno określają, że można za ich pomocą zarobić pieniądze, zamiast dawać się wykorzystywać jako „biały Murzyn”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *