IT

Czym jest komputer?

Wydawać by się mogło, że jest to jedno z tych pytań retorycznych, na które odpowiedź jest tak oczywista. Czy jednak każdy z nas wie, jak brzmi definicja komputera i czym tak naprawdę jest owo urządzenie? Najprościej rzecz ujmując można stwierdzić, że jest to urządzenie, które służy do przetwarzania informacji zwanych danymi. Informacje te są przedstawiane w formie cyfrowej, a steruje się nimi poprzez specjalistyczny program, który jest zapisany w pamięci urządzenia. Tak brzmi dosyć prosta definicja komputera.

Mówiąc o samym pojęciu komputera, należy wskazać na dwa podstawowe ich rodzaje. Chodzi mianowicie o komputery, które są zaprogramowane na stałe jak również chodzi tutaj o komputery uniwersalne. Te z kolei można zaprogramować w dowolny sposób. Współcześnie trudno jest wyobrazić sobie rzeczywistość bez komputera. Co więcej, tak naprawdę w wielu branżach, w przemyśle, w handlu, w bankowości brak komputera, brak dostępu do niego oznacza krach, oznacza totalny chaos.

Najpopularniejsze komputery

Do najpopularniejszych komputerów, z którymi każdy ma obecnie do czynienia, należy zaliczyć oczywiście komputery osobiste. Są to urządzenia, które są przeznaczone do użytkowania przez pojedynczego użytkownika. Cel użytkowania może być oczywiście zróżnicowany. Dzięki komputerom osobistym można korzystać z różnego rodzaju oprogramowania biurowego, można korzystać z przeglądarek internetowych, a bardzo często owe komputery są stosowane do gier. Do każdego komputera można dopasować i dołączyć różne inne urządzenia, w tym przede wszystkim klawiaturę, monitor oraz mysz komputerową. W przypadku komputerów przenośnych jakimi są laptopy, palmtopy, tablety czy też netbooki, klawiatura i monitor stanowią integralną część samego komputera. Z czego składają się komputery? Oczywiście można tutaj wymienić wiele różnych aspektów. Niemniej jednak do podstawowych elementów składających się na komputer należy na pewno wymienić pamięć operacyjną, procesor jak również i różne urządzenia peryferyjne, czyli zewnętrzne.

Procesor i najważniejsze element

Najważniejszym elementem wydaje się tutaj być sam procesor. Jest to element, którego zadaniem jest sterowanie wszystkimi innymi blokami, a zatem również pracą całego urządzenia. Nie oznacza to jednak, że procesor jest jedynym istotnym elementem każdego komputera. Gdyby bowiem rozłożyć go na czynniki pierwsze, to możemy wyróżnić wiele elementów, spośród których każdy pojedynczy ma niezwykle istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komputera. Na przestrzeni lat komputer bardzo mocno się zmieniał. Dzisiaj jego rozwój jest szczególnie dynamiczny i tym samym samo słowo komputer nabiera zupełnie innego, zupełnie nowego znaczenia, a można sądzić, że z biegiem miesięcy i lat komputer jako urządzenie nadal będzie się rozwijał i będziemy coraz bardziej od niego uzależnieni. Sama znajomość definicji komputera większości z nas nie jest niezbędna. Jednakże na pewno istotne jest to, żeby mieć świadomość tego, do czego służy komputer i żeby wykorzystywać wszystkie jego możliwości, jakie on nam oferuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *