Bezpieczeństwo

Przed czym chroni antywirus?

Masz go na swoim komputerze, być może w wersji darmowej i nie zwracasz na niego uwagi. A może w wersji ulepszonej – tej płatnej, ale nie bardzo wiesz przed czym tak do końca Cię chroni? Bo co to jest antywirus? Program – to fakt. I chroni przed wirusami – to też. Ale o co w tym wszystkim właściwie chodzi?

Wirusy, robaki, trojany, spyware…

…i można się pogubić w ilości zagrożeń jakie grasują w Internecie.

Wirusy są najpopularniejszą formą zagrożeń – doklejają się do kodu posiadanych plików, podczas próby uruchomienia zakażonego programu. Próbują przejąć kontrolę nad komputerem, poprzez np. wyświetlanie niechcianych reklam i stron internetowych.

Bardzo podobnym zagrożeniem są robaki – jednak one potrzebują stałego dostępu do Internetu, aby spowalniać pracę komputera. Dobrze chroni przed nimi zapora tzw. firewall.

Trojany z kolei to sprytne pliki udające użyteczne programy. Gdy tylko znajdą się na Twoim komputerze, haker otrzymuje dostęp do całego Twojego sprzętu – może edytować, przeglądać, a nawet usuwać pliki.

Istnieje także oprogramowanie szpiegujące nazywane spyware. To krótkie tłumaczenie mówi już samo za siebie – program ten bez Twojej wiedzy zbiera wszystkie informacje jakie wykorzystujesz podczas korzystania z zainfekowanego sprzętu. Twoje karty kredytowe, hasła, konta na portalach społecznościowych – bez odpowiedniego zabezpieczenia będą w ogromnym niebezpieczeństwie.

Wraz ze spyware często współpracuje adware – które tworzone w dobrej wierze, może być nawet interesujące dla użytkownika. To reklamy. Jednak część adware tworzona jest przez hakerów – przez co wyświetla niepożądane treści reklamowe, uniemożliwiając wręcz korzystanie z komputera. W połączeniu z oprogramowaniem szpiegującym może stanowić ogromne zagrożenie.

Jak się bronić przed złośliwym oprogramowaniem?

Najprostszym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zagrożenia (lub pozbycie się już istniejącego zagrożenia) jest instalacja dobrego programu antywirusowego. Wersja darmowa często może nie być wystarczająca – Twój sprzęt wymaga rozszerzonej ochrony, szczególnie jeśli korzystasz z Internetu.

Odnawianie subskrypcji sposobem na pełną ochronę

Aby zapewnić sobie jak najwyższą ochronę antywirusową, należy pamiętać o odnawianiu licencji. W zależności od posiadanego programu, subskrypcję można przedłużyć na 12, 14 lub 36 miesięcy.

Największym problemem może być pamiętanie o konieczności odnowienia licencji. Tutaj jednak z fenomenalnym pomysłem przychodzi Norton 360 – stworzył sposób na automatyczne odnawianie subskrypcji. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Firma Symantec jako jedyna w Europie wprowadziła tego typu rozwiązanie – które zdecydowanie ucieszy każdego zapominalskiego użytkownika. A i być może ustrzeże Cię przed jakimś internetowym zagrożeniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *