Ciekawostki

Czy pracownik zdalny jest mniej efektywny?

Mobilny system pracy był jeszcze kilka lat temu dedykowany jedynie nielicznym, osobom samozatrudnionym czy też freelancerom. Dzisiaj jednakże to system, który z powodzeniem przyjmuje się w coraz szerszej grupie podmiotów, firm, instytucji, korporacji. Nie chodzi jedynie o czas powszechnej pandemii i konieczności zachowania dystansu, izolowania się System pracy zdalnej po prostu się sprawdza. Można nawet powiedzieć, że w wielu sytuacjach powoduje on większą skuteczność niż ma to miejsce w odniesieniu do systemu pracy stacjonarnej. Z tym systemem wiąże się wiele korzyści, ale również i zagrożeń. Powstaje pytanie czy pracownik zdalny jest bardziej czy też mniej efektywny w porównaniu do tego pracownika, który każdego dnia przychodzi do biura, a przełożony ma nad nim pełną kontrolę? Okazuje się, że ta pierwsza wersja w zdecydowanej większości przypadków ma rację bytu.

Korzyści z pracy zdalnej

Mówiąc o korzyściach płynących z pracowania w systemie zdalnym, należy wskazać na pozytywy zarówno po stronie pracodawcy jak i po stronie pracownika. Pracownik zdalny jest bardziej efektywny, gdyż:

  • ma on zwiększone poczucie swobody, co zwiększa kreatywność
  • jak wynika z badań, praca zdalna wpływa w dużym stopniu na efektywność
  • swoboda daje możliwość ułożenia planu dnia w taki sposób, iż można bardziej efektywnie go wykorzystać

Kreatywność

Stały dostęp do internetu to jeden z wyznaczników czasów współczesnych i jednocześnie też jest to element niezbędny do tego, aby móc mówić o owej wysokiej skuteczności pracy zdalnej. Pracownik zdalny nie musi poświęcać czasu na przygotowanie do pracy, zadbanie o wysokiej jakości ubranie, nie musi poświęcać czasu na dojazd do pracy, co zwiększa jego poczucie swobody. Oczywiście bardzo istotne jest to, aby dany pracownik podszedł do swoich obowiązków zawodowych w sposób odpowiedzialny. Pracując zdalnie ze swojego domu nie można większości czasu poświęcać na inne zajęcia. Wówczas trudno będzie bowiem mówić o jakiejkolwiek efektywności. Tymczasem pracownik, który pracuje w sposób zdalny może być i jest bardziej kreatywny, co też potwierdzają stosowne badania. Poczucie swobody każe jednakże właściwie zaplanować dzień pracy, każe skupić się pracownikowi na określonych obowiązkach w zaplanowanym czasie. Praca to ciągle praca chociaż wykonywana będzie w warunkach domowych.

Praca zdalna to większa efektywność

Praca zdalna daje większe możliwości. Pracownik sam dysponuje swoim czasem, może w pewnym zakresie dysponować swoim czasem, zaplanować to, ile godzin będzie pracował. Istnieje większa elastyczność w tym względzie, a to ma bezpośrednie przełożenie właśnie na taki aspekt, jakim jest zwiększenie efektywności takiej pracy. W większości przypadków zatem nie można mówić o pracowniku zdalnym jako o osobie mniej efektywnej, a wręcz przeciwnie. Bardzo wiele jednakże w tym względzie zależy od jego poczucia obowiązkowości oraz umiejętności zorganizowania sobie czasu na pracę zawodową w warunkach własnego domu. Tym samym ten system po prostu się sprawdza.

Warto również przeczytać: Microsoft 365 – najlepszy pakiet narzędzi do pracy zdalnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *