Ciekawostki

Cyfrowi nomadzi, czyli inaczej praca w ciągłych rozjazdach

W ostatnim czasie narodziła się możliwość pracy zdalnej, wykonywanej za pomocą telefonu lub laptopa z dostępem do Internetu. Istnieją ludzie, dla których zdolność pracy na odległość wraz z możliwością przemieszczania się po całym świecie stanowi sens życia. Kim dokładnie są cyfrowi nomadzi?

Gdzie oni pracują?

Osoby takie zrezygnowały z pracy na etat. Na rzecz ciągłej podróży, porzucili stabilność i stacjonarne zatrudnienie. Taką pracę najczęściej wykonują start-upowcy, freelancerzy, czy przedsiębiorcy, którzy mogą dowodzić na odległość. Czasem przez dłuższy czas zostają w jednym miejscu lub co chwila go zmieniają. Swoją pracę wykonują w dzień, a wieczorem przeznaczają czas na relaks. Zwiedzają lokalne restauracje, lub zachwycają się widokami coraz to bardziej odległych miejsc.

Kto by nie chciał pracować na plaży z laptopem na kolanach i drinkiem obok. Perspektywa wydaje się fascynująca i pociągająca. Ale w praktyce bywa niewygodna. Na plaży, restauracji, czy kawiarni, nie zawsze istnieją warunki, które pozwalają na przeprowadzenie biznesowej rozmowy. Choć praca wygląda jak ideał, często propagowana w mediach społecznościowych, to nie zawsze w takich warunkach pozwala się skupić.

Zobacz również: Minimalne wymagania komputera do pracy zdalnej

Cyfrowi nomadzi znaleźli na to rozwiązanie. Ich ulubionym sposobem są biura coworkingowe. Czyli pomieszczenia, które można wynająć na określony czas. Może to być cała sala lub tylko biuro. W swojej ofercie oferują szybo działające WiFi, kawę, herbatę, drukarkę oraz wiele innych dodatkowych udogodnień. Do niektórych należą pokoje gier, medytacji, czy drzemek. Podczas wyboru oferty można wybrać biuro odpowiadające potrzebą, np. z oknem lub bez, świadczące porady księgowe, czy posiadające warsztaty tematyczne.

W jaki sposób zacząć pracować jako cyfrowy nomada?

Wydaje się, że potrzebne jest tylko wybranie zawodu i kierunku podróży. Jednak nic bardziej mylnego. Jest to zaledwie początek. Decydując się na taką karierę, należy być świadomym, że porzuca się stabilizacje życiową jak i finansową. W zamian za to ciągła zmiana miejsca będzie dostarczać wiele nowych  bodźców. Dla niektórych, może być to niezwykle inspirujące i motywujące. Pisarze, fotografowie, czy copywriterzy mogą czuć, że to jest praca właśnie dla nich. Jednak nie tylko oni mogą pracować  w ciągłej podróży. Ważne jest, aby zawody mogły być wykonywane zdalnie. Przykładowo niektórzy zarabiają poprzez wynajmowanie nieruchomości w Polsce.

Popularnym kierunkiem dla cyfrowych nomadów stała się Teneryfa, powstają tam specjalne pomieszczenia, przestrzenie, w których można wynająć studio lub biuro. Można tego dokonać w pojedynkę lub wspólnie z osobami, które preferują podobną filozofię życia. Kwestie formalne ułatwia przynależność do Unii Europejskiej.

Zobacz również: Czy na każdym komputerze można pracować zdalnie?

Jednak przed zmianą całego swojego życia, należy zdecydować, czy porzucenie stabilności na pewno jest dla nas. Należy przemyśleć wszystkie sytuacje, opracować budżet oraz ustalić harmonogram pracy, który może przyczynić się do wzrostu produktywności. Również należy posiadać środki pieniężne na awaryjne sytuacje.

Można przejść na  samozatrudnienie i sprawdzić, czy  potrafilibyśmy żyć w taki sposób. Warto sprawdzić to jeszcze przed wyjazdem. W  Internecie jest wiele ofert dla takich osób, czy to na Useme, czy Freelancer.pl. Ofert można szukać także w mediach społecznościowych. Skuteczne może się także okazać posiadanie własnej strony internetowej. Odpowiednia taktyka reklamowanie własnych usług, może być świetną strategią marketingową. Warto także zasięgnąć rady innych osób, które już pracują w ten sposób i którzy tworzą specjalne grupy na Facebooku lub korzystają z aplikacji typu Meetup lub Couchsurfing.

Zobacz również: Jak łączyć pracę zdalną z zajmowaniem się dziećmi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *