Ciekawostki

Serwer-czym jest i jakie ma znaczenie?

Słowo używane dosyć często i powszechnie. Serwer, bo o nim tu mowa, to coś, z czym stykamy się na co dzień. Czy jednak mamy tak naprawdę świadomość tego, czym w rzeczywistości on jest, jaka jest jego definicja? Tak naprawdę można mówić o czymś, co ma bardzo dużo znaczeń. W najpowszechniejszym rozumieniu serwer jest urządzeniem lub też programem, którego celem jest świadczyć usługi na rzecz innych programów lub urządzeń. Taka jest definicja. Jeśli mielibyśmy prościej to określić, to serwer będzie urządzeniem, które zapewnia dostarczenie określonych usług klientom, którzy zgłaszają określone potrzeby związane z obsługą.

Dostęp do treści

Można to określić jeszcze prościej. Użytkownik danego komputera mając na uwadze pozyskanie dostępu do informacji i treści znajdujących się na określonej stronie www wysyła pewne żądanie do serwera tej strony. Z kolei serwer odpowiada na to w taki sposób, iż przesyła do danego klienta żądane pliki. Niektóre osoby zadają pytanie o to czy każdy komputer jest serwerem. W rzeczywistości oczywiście każdy komputer ma taką możliwość, aczkolwiek jednocześnie nie każdy komputer takim serwerem być powinien. Dlaczego? W głównej mierze chodzi bowiem o to, żeby dany komputer, a tym samym dany serwer posiadał odpowiednio zaawansowane zabezpieczenia, odpowiednio profesjonalne oprogramowanie. Dzięki temu wszystkim użytkownikom danego serwera, wszystkim osobom, które korzystają z usług danego serwera, zapewnione jest określone bezpieczeństwo oraz niezawodność. Dlatego też komputery, które są jednocześnie też serwerami, są umieszczane w pomieszczeniach i ściśle określonej, odpowiedniej do wydajnej pracy temperaturze oraz wilgotności.

Zadanie administratora

W odniesieniu do pojęcia serwerów istnieje także zagadnienie jego administrowania. To nic innego jak sprawowanie nad nimi bacznej opieki oraz sprawne zarządzanie. Osoba zajmująca się administrowaniem serwerem dba między innymi o optymalizację dokonywanych na nim prac, zajmuje się instalowaniem właściwego oprogramowania, jego modernizacją. Taka osoba jest odpowiedzialna za stałe monitorowanie prac na serwerze oraz usuwanie wszelkich pojawiających się usterek. Serwer może być zastosowany w różnoraki sposób. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów jest oczywiście serwer strony www, który jest najpopularniejszy i de facto z niego codziennie korzysta. Poza tym można także mówić o serwerze poczty www, który pozwala na odbieranie oraz na wysyłanie wiadomości mailowych. Skoro mowa jest o serwerach, to nie można nie wspomnieć także o serwerach FTP. Dzięki odpowiednim protokołom komunikacyjnym, serwery te umożliwiają dokonywanie wymiany plików pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Jak więc widać, serwer to powszechne urządzenie, które w dobie współczesnej jest jej nieodłącznym elementem. Tak naprawdę trudno by było wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, gdybyśmy nie mieli serwerów oraz osób, które zajmowałyby się ich obsługą. Serwery oczywiście nie mogą pozostawać w miejscu i powinny być one stale udoskonalane i modernizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *