Ciekawostki

Co to jest catfishing i kittenfishing?

Dzisiaj coraz częściej używamy internetu do poznawania nowych osób, przy czym nie zawsze mamy pewność, z kim rozmawiamy. Kto tak naprawdę kryje się po drugiej stronie ekranu? Czy znasz takie pojęcia jak catfisching i kittenfishing?

Zastanawiałeś się kiedyś, czemu znajomości zawarte przez Internet tak często kończą się już po kilku miesiącach? Nie jest to reguła, ponieważ dzisiaj coraz więcej małżeństw chwali się historią poznania się, która zaczęła się właśnie na portalu randkowym. Mimo tego, ze wzrostem popularności aplikacji randkowych, wzrasta ryzyko wpadnięcia w tak zwaną „pułapkę społeczną”.

Zobacz również: Czy na Tinderze widać numer telefonu?

Takie pułapki są szczególnie niebezpieczne dla osób, które szukają czegoś poważniejszego – od samego początku starają się być szczere i autentyczne, natomiast druga strona kreuje fałszywy wizerunek swojej osoby. Psychologowie społeczni są zgodni – dzisiaj mamy tak mało czasu na poznanie kogoś w pracy czy w klubie, że wybieramy znacznie prostszy sposób, jakim są aplikacje randkowe. Eksperymentowanie z poznawaniem osób przez Internet stało się tak popularne, że dzisiaj jest praktycznie normalnością. Przy tym normalnością stało się także, niestety, kreowanie swojego wizerunku w taki sposób, aby uwydatnić swoje zalety, pokazać tylko tę piękną i dobrą stronę naszego życia. Nawet jeśli Ty nie stosujesz takich praktyk, skąd możesz mieć pewność, że osoba, z którą korespondujesz, jest wobec Ciebie całkowicie szczera? Kogo tak naprawdę poznajesz – realną osobę, czy tylko wykreowany przez czyjąś wyobraźnię ideał?

Czy za chwilę może okazać się, że czar pryśnie, ponieważ osoba, która Ci się spodobała, tak naprawdę jest kimś zupełnie innym? Dowiedz się, na czym polega zjawisko catfishingu oraz kittenfishingu, aby móc je rozpoznać i uniknąć rozczarowania w przyszłości!

Zobacz również: Czy Tinder jest w pełni bezpieczny?

Kittenfishing i catfishing – jak je rozpoznać?

Catfishing wydaje się być znacznie popularniejszym zjawiskiem od kittenfishingu. Wbrew pozorom jest to zjawisko, które znamy już bardzo dobrze, jednak być może nie do końca wiemy, że nosi właśnie taką nazwę. Wykorzystywanie zdjęć, a nawet danych personalnych jakiejś osoby – prawdziwej lub „wymyślonej” to popularny catfishing. To nic innego jak przypisywanie sobie czyjegoś wizerunku, w celu zmylenia drugiej osoby. Osoby stosujące catfishing uwodzą, podając się za całkowicie inną osobę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, ale także pozbawione zasad moralnych. Co w końcu jest dobrego w podawaniu się za inną osobę, nieprzyznawaniu się do tego, kim się faktycznie jest? To nic innego jak budowanie nowej relacji wyłącznie na fundamencie kłamstwa. Rozczarowanie może okazać się naprawdę bolesne!

Kittenfishing zawdzięcza swoją definicję twórcom pewnej popularnej aplikacji, która umożliwia poznawanie się przez Internet. Polega on na tym, że osoby nieszczere w swoich intencjach, prezentują drugiej osobie swoje życie w przesadnie koloryzowany sposób. Przedstawiają swoją codzienność jako niemal idealną – obiady w dobrych restauracjach, świetna praca, brak jakichkolwiek zmartwień czy problemów. Udawanie przez osoby stosujące kittenfishing, że ich życie nie ma nic wspólnego z szarą rzeczywistością ma na celu wywarcie u drugiej osoby wrażenia, że poznała właśnie kogoś, kogo życie jest idealne. A kto z nas nie chciałby związać się z osobą, której życie jest ciekawe i pełne szczęścia? To niebezpieczna pułapka, ponieważ należy pamiętać – każdy z nas czasem czuje się gorzej, biernie leży przez telewizorem czy ma problemy w pracy lub w rodzinie.

Pamiętaj, aby zawsze kierować się szczerością, kiedy starasz się zbudować nową, zdrową relację. Staraj się także uważać na osoby zachowujące się podejrzanie – odpisujące na przykład tylko wieczorami, lub ciągle odmawiające spotkań. To nie zawsze może być konsekwencja braku czasu, ale także duża czerwona flaga, wskazująca na to, że dana osoba nie ma wobec Ciebie szczerych intencji. Budowanie relacji na kłamstwie, tak samo jak kreowanie siebie na całkiem inną osobę, to zdecydowanie złe sposoby na zatrzymanie przy sobie kogoś, kto nam się spodobał.

Zobacz również: W jaki sposób działają trojany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *