Ciekawostki

Patologiczne korzystanie z komputera i Internetu

Współcześnie coraz częściej słyszymy o nowych typach uzależnień. Popularne staje się także uzależnienie od Internetu, chociaż wiele osób wciąż uważa, że takie zjawisko nie ma miejsca. Mimo tego, w fakcie tym nie ma żadnej przesady, ponieważ coraz częściej mamy do czynienia z patologiczną formą używania komputera. Powoli komputery stacjonarne odchodzą w przeszłość, a na ich miejsce pojawiają się urządzenia przenośne, które można zabrać ze sobą w zasadzie wszędzie. Okazuje się, że nie tylko uzależnić się można od Internetu, ale również od smartfona, czy pisania sms i maili.

Czy patologia używania komputera jest bagatelizowana?

Czy naprawdę bagatelizujemy zjawisko uzależnienia się od komputera, smartfona czy Internetu? Obserwujemy to zwłaszcza wśród nastolatków, którzy niemalże w każdej sytuacji mają w ręku telefon komórkowy. Czy jest to patologia i czy istnieje osobowość nałogowa?

Cechami uzależnień od Internetu są przede wszystkim:

  • Destrukcyjność
  • Ciągle ten sam, nieulegający zmianie schemat postępowania
  • Opór przed zmianą
  • Emocjonalne rozbicie
  • Nałogowe zachowanie

Obecnie uzależnienie od Internetu mieści się w grupie F 63 klasyfikacji ICD-10. Klasyfikację tą stworzyło Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne i wedle niej patologiczne korzystanie z Internetu jest nałogiem.

Jak objawia się nałóg korzystania z Internetu?

Współcześnie coraz częściej przyglądamy się zaburzeniom patologicznym, które dotyczą korzystania z Internetu. Zaobserwować można je bardzo często. Dotykają one osób w każdym wieku, lecz przeważająca liczba osób uzależnionych to młodzież. Coraz częściej zaobserwować możemy, że zanikają więzi społeczne wśród dzieci i nastolatków, zamiast rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, wolny czas spędzają grając w gry internetowe. Pokusa gry staje się tak silna, że wszystko wokół przestaje być ważne.

Obecnie można wyróżnić kilka zasadniczych objawów uzależnienia od Internetu. Są to:

  • Głód Internetu – osoba za wszelką cenę chce zdobyć dostęp do Internetu, pomimo, że nie ma ku temu realnej potrzeby.
  • Silnie odczuwalny dyskomfort, jeżeli w danej chwili kontakt z Internetem staje się niemożliwy.
  • Brak kontroli czasu, który spędzamy korzystając z Internetu. Godziny zmieniają się w minuty, przez co brak czasu na wykonanie innych ważnych obowiązków.
  • Mocna i ciągła koncentracja życia wokół Internetu, komputera czy smartfona. Osoba uzależniona wręcz nie wypuszcza telefonu z rąk. Szuka każdej okazji aby móc z niego skorzystać.
  • Osoby uzależnione spędzają przez komputerem ogromną ilość czasu, mimo tego, że zdają sobie sprawę, że jest to zachowanie szkodliwe. Widzą wady korzystania z Internetu jednakże nagminnie to robią. Nie potrafią wyprzeć się swoich zachowań.

Jak rozwija się uzależnienie od Internetu?

Możemy wyróżnić kilka faz:

  • Faza eksperymentowania, kiedy osoba znajduje interesujące ją zagadnienia w sieci.
  • Faza zastępowania, gdy wybiera komputer zamiast wykonania innych czynności.
  • Faza ucieczki, kiedy obsesyjnie myśli o możliwości skorzystania z Internetu.

Zachowania powyższe określa się mianem patologicznych a coraz częściej używa się też słowa uzależnienie.

Więcej na temat zagrożeń związanych z internetem i nowoczesnymi technologiami znajdziesz tutaj. Wpis powstał dzięki sklepowi z oprogramowaniem antywirusowym Omegasoft.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *