Czym jest system operacyjny?
Pojęcie systemu operacyjnego jest zasadniczo znane każdemu. Jednakże jeśli mielibyśmy się nieco bardziej zagłębić w owo pojęcie, to czym tak naprawdę będzie ów system operacyjny? Tym określeniem mianuje się swoiste oprogramowanie, którego głównym zadaniem jest sterowanie, jest zarządzanie systemem danego urządzenia, danego komputera. Inaczej rzecz ujmując, system operacyjny jest tym elementem, który jest odpowiedzialny za uruchomienie oraz za kontrolowanie pewnych zadań zlecanych przez użytkownika komputerowi.
Za co odpowiada system operacyjny
System operacyjny w tymże obszarze jest odpowiedzialny za przydzielenie do każdego zadania odpowiedniej i wystarczającej ilości pamięci operacyjnej. To właśnie dzięki systemowi operacyjnemu komputera możliwe jest wykonywanie wielu różnych czynności w jednym momencie, w jednym czasie. Poszczególne zadania, które są wykonywane przez dane urządzenie i są one ze sobą synchronizowane. System operacyjny w tymże względzie jest odpowiedzialny za sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi działaniami, jakie są prowadzone.
Praca z plikami
Systemy operacyjne są również odpowiedzialne za sprawne zarządzanie poszczególnymi plikami jak również za sprawne połączenia z siecią. Dla bardziej sprawnej komunikacji z użytkownikiem, bardzo wiele nowoczesnych komputerów posiada nowoczesne środowiska graficzne, dzięki którym owa komunikacja jest znacznie bardziej wydajna. Jak zbudowany jest system operacyjny? Oczywiście przeciętny użytkownik nie musi tego wiedzieć, aby móc sprawnie posługiwać się danym urządzeniem. Jednakże my tutaj wskażemy na budowę, jaką charakteryzuje się system operacyjny. Tutaj wyróżnić należy trzy podstawowe elementy, wśród których wskażemy na jądro systemu, na system plików oraz na powłokę. Można śmiało powiedzieć, że jądro systemu operacyjnego spełnia najbardziej istotne funkcje. Chodzi mianowicie o wykonywanie oraz kontrolowanie zadań. Podstawowe cechy, jakie należy przypisać do jądra systemu operacyjnego to na pewno jest wielozadaniowość oraz wielowątkowość. Jądro systemu operacyjnego składa się z kilku zasadniczych części.
Przełącznik do zadań
Przede wszystkim mowa jest tutaj o planiście czasu procesora oraz o przełączniku zadań. Poza tym również można tutaj mówić o szeregu modułów, w tym chodzi głównie o moduły synchronizacji i komunikacji, moduły obsługi przerwań oraz zarządzania urządzeniami systemu operacyjnego, moduły obsługi pamięci urządzenia oraz moduły specjalne. Te ostatnie, ich rodzaj i charakter jest uzależniony od funkcji, od przeznaczenia systemu oraz od jego rodzaju. Systemy operacyjne to jedne z najbardziej istotnych elementów całego komputera. To od nich zależy sprawne funkcjonowanie poszczególnych podzespołów jak również i możliwości wykonywania różnorodnych operacji. Mówiąc o systemach operacyjnych dla komputerów, możemy jako najlepsze przykłady wskazać chociażby na system Windows, na system Linux czy też na system Mac OS. Jeżeli natomiast chodzi o urządzenia mobilne, to warto wyróżnić takie systemy operacyjne Android, IOS czy też system BlackBerry OS.