Programy

Domena, a hosting

Wraz z rozwojem sieci www, czymś nieodzownym, czymś koniecznym stało się posiadanie własnej strony internetowej. Tym samym coraz większego znaczenia nabierają obecnie takie pojęcia jak chociażby hosting czy też domena internetowa Czym jest ów hosting? Od tego warto zacząć zanim porównamy oba pojęcia. Czym zatem jest ów hosting? To nic innego jak pewna usługa, dzięki której możliwe jest opublikowanie danej strony www w sieci. Każda strona internetowa jest przechowywana na serwerach, a owo przechowywanie inaczej rzecz ujmując można nazwać właśnie hostingiem.

Jak to wyjaśnić?

Wyjaśnimy to jeszcze inaczej. Jeśli dany użytkownik sieci chce połączyć się z daną stroną internetową, to musi określony adres wpisać w przeglądarkę internetową. Dzięki temu możliwe jest połączenie z określonym serwerem, a ów użytkownik ma możliwość odwiedzenia i połączenia się z wymaganą stroną internetową. W rzeczywistości dla każdego z nas jest to coś bardzo prostego, coś oczywistego, aczkolwiek nie byłoby to możliwe jeśli nie mielibyśmy właśnie usług hostingowych. Istnieje także inne istotne pojęcie, a mianowicie domena internetowa. Ten element należy wykupić, ale powstaje tutaj również pytanie zadawane przez wiele osób. Czy samo wykupienie domeny internetowej i jej posiadanie jest równoznaczne z widocznością tejże strony w sieci? Nie jest.

Domena i wykupienie hostingu

Domena internetowa jest nieodwołalnie połączona z koniecznością wykupienie usług hostingowych. Zwrócimy uwagę na kolejny aspekt, który rozważany jest przez wielu użytkowników. Chodzi mianowicie o to czy wybór domeny internetowej jest uzależniony bezpośrednio od hostingu i na odwrót? Z jednej strony bezpośrednio nie mamy takiego uzależnienia, ale z drugiej strony należy także podkreślić to, że owa domena powinna być hostowana w tym kraju, do którego strona jest kierowana. Zadawane jest także pytanie o to czy usługa hostingowa powinna być kupowana u tego samego dostawcy co domena internetowa? Nie ma takiej potrzeby jeśli spojrzymy na to z technicznego punktu widzenia. Jednakże jeśli bardziej się w to pojęcie zagłębić, to jest to znacznie praktyczniejsze rozwiązanie.

Bez wątpienia bowiem wykupienie zarówno domeny internetowej jak i usług hostingowych u tego samego dostawcy jest bardziej proste i nie nastręcza problemów. W ten bowiem sposób będziemy mogli mówić o znacznie lepszej optymalizacji naszej strony internetowej. Tym samym prawie każda osoba decydująca się na usługi hostingowe, prawie każda osoba oraz każda firma zakładająca stronę internetową i poszukująca dla siebie właściwej domeny internetowej, korzysta w tym zakresie z usług tego samego podmiotu. Na rynku w tym względzie mamy do czynienia z dosyć sporą konkurencją, ponieważ zapotrzebowanie na usługi hostingowe jak i na domeny internetowe jest bardzo duże, a można przypuszczać, że z czasem owo zapotrzebowanie będzie coraz bardziej się zwiększać. Mimo, że domena i hosting to dwa odrębne pojęcia, to jednak tak naprawdę są one ze sobą ściśle powiązane i tym samym warto tutaj korzystać z usług tego samego podmiotu wykupując te usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *