Bezpieczeństwo

Czym jest wirus komputerowy?

Wirus komputerowy to pojęcie, które każdemu z nas jest dobrze znane. Oczywiście dobrze, jeśli ta znajomość nie jest bezpośrednia, a jedynie teoretyczna, ale de facto samo pojęcie każdemu jest znane. Czy jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest ów wirus komputerowy? To nic innego jak po prostu określony program komputerowy, który jednakże nie został napisany po to, aby komukolwiek się przysłużyć, ale aby zaszkodzić. W gruncie rzeczy wirusy komputerowe zostały stworzone po to, aby ich twórcy mogli czerpać określone korzyści.

Pierwsze wirusy komputerowe

Pierwsze wirusy komputerowe były dosyć nieszkodliwe i zostały stworzone dla zabawy, dla sprawdzenia pewnych możliwości. Dzisiaj wirusy powstają każdego dnia, a w ich zamyśle bynajmniej nie jest zabawa, ale zysk, ale konkretne korzyści finansowe dla twórców tych przebiegłych programów komputerowych o konkretnej konstrukcji. Istnieje pewien kluczowy element, pewna kluczowa cecha, dzięki której można dany program komputerowy zakwalifikować właśnie jako wirus komputerowy. Chodzi mianowicie o możliwość, o zdolność samopowielania się. Jeśli dany program noszący nazwę wirusa komputerowego takiej zdolności nie posiada, to wówczas nie spełnia podstawowego kryterium i tym samym nie może on być nazywany wirusem komputerowym.

Powielanie plików

Wirusy komputerowe są powielane dzięki innym plikom, które wcześniej zostały zainfekowane. Zazwyczaj to właśnie owe inne pliki są umieszczane w innych urządzeniach, które przestają działać w sposób prawidłowy. Wirusy komputerowe mogą wyrządzać bardzo wiele szkody. Oczywiście można mówić tylko i wyłącznie o pewnym działaniu utrudniającym normalne funkcjonowanie komputera, ale w wielu przypadkach dochodzi jednak do znacznie poważniejszych uszkodzeń, dochodzi do zablokowania dostępu do danych, do ich usunięcia. Tymczasem takie działania w bezpośredni sposób mogą prowadzić do bardzo poważnych strat w firmie, w jakiejś instytucji czy też w zasobach prywatnych danego użytkownika.

Doba wirusów

Wirusy komputerowe są bardzo powszechne, są tworzone przez osoby o bardzo dużych umiejętnościach oraz wiedzy. Tym samym są to programy bardzo dogłębnie przemyślane, a ich rola jest bardzo konkretna, ich zadanie do spełnienia jest bardzo konkretne. Na pewno jednakże żaden użytkownik nie jest całkowicie bezbronny, ponieważ mamy do czynienia z dostępem do coraz bardziej zaawansowanego oprogramowania antywirusowego, z którego należy korzystać. Takie oprogramowanie powinno być stale aktualizowane, a wówczas ryzyko zainfekowania danego urządzenia jest zminimalizowane, a wręcz jest ono niemożliwe.

Oczywiście wirusy komputerowe są coraz bardziej doskonałe, są coraz zmyślniejsze, ale jednocześnie też specjaliści od zabezpieczeń komputerowych nie śpią i także tworzą odpowiednie programy antywirusowe, których jakość pozwala na zachowanie pełni bezpieczeństwa urządzeń oraz danych. W tym względzie mamy do czynienia z pewną wojną dwóch światów i można przypuszczać, że walka w tejże materii będzie coraz bardziej zacięta, coraz bardziej emocjonująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *