Bezpieczeństwo

Internet – jak chronić się przed wirusami

Wirusy komputerowe nie są znane od dzisiaj. Jednakże to właśnie dzisiaj mamy do czynienia z powstawaniem setek i tysięcy nowych wirusów komputerowych każdego dnia. Potrzeba zatem coraz bardziej zaawansowanej ochrony, aby móc mówić o skutecznej ochronie przed tymi wirusami.

Jak zabezpieczyć swój komputer?

Jeśli mowa o ochronie, to podstawowymi jej elementami jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego programu antywirusowego jak również i zastosowanie zapory ogniowej. Te dwa elementy powinny w zupełności wystarczyć, aby móc mówić o skutecznej ochronie przed wirusami komputerowymi. Taka ochrona w głównej mierze powinna funkcjonować w firmach, w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, instytucjach. To tam bowiem mamy do czynienia z dużymi pieniędzmi, ze środkami finansowymi na dużą skalę jak również z bardzo istotnymi dokumentami, z bardzo istotnymi danymi. Niemniej jednak także i prywatni użytkownicy komputerów są narażeni na działanie wirusów komputerowych.

Programy antywirusowe

Dlatego też i oni muszą się uzbroić w broń w postaci programu antywirusowego oraz w firewall. Na rynku mamy do czynienia z bardzo wieloma różnymi rodzajami oprogramowania antywirusowego. Dlatego też należy mieć na uwadze, że to oprogramowanie jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, w wielu przypadkach czymś wystarczającym jest bezpłatna wersja oprogramowania antywirusowego. Oczywiście jeśli mamy do czynienia z komputerem firmowym, instytucjonalnym, a co za tym idzie, mamy do czynienia z dużymi systemami bankowymi, z dużymi środkami finansowymi, z ważnymi dokumentami, to zwykła bezpłatna wersja takiego oprogramowania może okazać się niewystarczająca.

Dlatego też w takim momencie warto postawić na coś więcej, a więc na solidne oprogramowanie antywirusowe w wersji płatnej. W takim przypadku bowiem użytkownik ma nie tylko zapewniony wysoki stopień ochrony, ale jednocześnie też mowa jest o stałym dostępie do pomocy technicznej, mowa jest o stałej aktualizacji oprogramowania antywirusowego. W odniesieniu do faktu, iż to każdego dnia pojawiają się w sieci nowe wirusy, nowe złośliwe oprogramowanie, taka ochrona to nie tylko większa pewność, ale przede wszystkim jest to większy stopień ochrony.

Oprogramowanie takich firm jak Kaspersky, Bitdefender, Panda, AVG, Avast, z pewnością dają gwarancję, że zarówno komputery ze swoimi zasobami jak i smartfony użytkowników będą odpowiednio chronione przed wirusami komputerowymi. Poza zainstalowaniem odpowiedniego oprogramowania antywirusowego istnieje jeszcze jeden bardzo ważny element, o którym nie można zapominać. Chodzi mianowicie o to, aby zwyczajowo zachowywać ostrożność przy wszelkich działaniach prowadzonych w sieci. Należy mieć na uwadze to, aby nie ufać podejrzanym mailom, aby ich nie otwierać, aby nie ufać podejrzanym witrynom, aby swoje urządzenie okresowo skanować w poszukiwaniu niechcianego oprogramowania złośliwego. Są to podstawowe działania, które na pewno pozwolą uchronić się przed wieloma atakami cyberprzestępców Tych będzie coraz więcej, ponieważ wirusy to dosyć dochodowy biznes przynoszący zyski ich twórcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *