Bezpieczeństwo

Jak chronić dziecko w Internecie?

W Internecie na nasze dzieci czyha wiele zagrożeń. Jako rodzice nie jesteśmy w stanie ochronić ich przez wszystkim, jednak warto na ten temat porozmawiać. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt ze szkodliwymi treściami. Należą do nich takie materiały, które mogą mieć na dziecko negatywny wpływ na psychikę i rozwój emocjonalny. W sieci jest ich pełno. Młody użytkownik może na nie trafić zupełnie przypadkowo.

Szkodliwe treści

Do szkodliwych treści zalicza się głównie materiały pornograficzne, w których zawarte są akty seksualne, zwykle z licznymi motywami przemocy i dewiacyjnymi zachowaniami. Treści zakazane to również materiały prezentujące sceny przemocy i okrucieństwa oraz te, które zachęcają do zachowań autodestrukcyjnych i samookaleczania. Zakazane są również materiały rasistowskie i nawołujące do nienawiści i wrogości. Skutki oglądania takich treści przez dzieci można zaliczyć do wysoce szkodliwych i negatywnie wpływających na cały proces rozwoju psychicznego i emocjonalnego. Obniża również poziom bezpieczeństwa i zaufania do innych. Istnieje kilka zasad, których stosowanie pomoże uchronić nasze pociechy przed zgubnym wpływem niepożądanych treści. Najważniejsze jest, aby rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach i ustalić z nim zasady korzystania z Internetu. Rodzic powinien kontrolować działania dziecka w sieci i udostępniać mu treści dostosowane do jego poziomu.

Skonfiguruj ustawienia

Z technicznego punktu widzenia rodzic może skonfigurować tak zwane ustawienia bezpieczeństwa na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Fajnym rozwiązaniem jest również program do kontroli rodzicielskiej, który blokuje zakazane treści. Istnieje też wiele darmowych aplikacji ułatwiających rodzicom sprawowanie opieki nad dzieckiem podczas korzystania z Internetu. Niektóre szkoły oferują rodzicom i uczniom kursy, szkolenia i warsztaty z dbania o bezpieczeństwo w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *