Programy

Zagrożenia w sieci

W sieci czyha na nas wiele zagrożeń, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Pozornie bezpieczne działania w sieci mogą obrócić się na naszą niekorzyść i przysporzyć nam nie lada problemów. Jednym z nich są wirusy komputerowe, które sieją spustoszenie w naszych dokumentach. Najczęściej dostają się one na nasz komputer drogą USB, jednak co raz częściej są nimi pliki wysyłane na spam czy niepozornie wykładające reklamy.

Jak uniknąć zagrożeń?

Niebezpieczną praktyką jest też korzystanie z opcji automatycznego zapamiętywania haseł. Jest to wygodne jednak bardzo problematyczne, gdy nasz laptop czy smartfon dostanie się w niepowołane ręce. Ma on bowiem łatwy wgląd na nasze konta i może bez żadnych przeszkód wykorzystywać nasze dane. Internet jest też miejscem, w którym narażamy naszą prywatność. Na portalu społecznościowym umieszczamy wiele zdjęć i informacji prywatnych, które mogą ostać wykorzystane przeciwko nam. Wielu osobom wydaje się, że są oni w sieci anonimowi, przez co mogą do woli pisać obraźliwe komentarze i rozsiewać plotki na czyjś temat. Personalia takiego cyberprzestępcy są do ustalenia i wynikają z tego poważne konsekwencje. Niebezpieczni są też hakerzy, których wiedza na temat techniki i komputerów jest tak duża, że byle jakie zabezpieczania ich nie powstrzymają przed włamaniem się na nasze konta.

Oprogramowanie ochronne

Szczególnie dokuczliwe są fałszywe oprogramowania ochronne. Wprowadzają pozorne poczucie bezpieczeństwa, podczas gdy tak naprawdę pozostawiają nasz komputer na pastwę wszystkich dostępnych wirusów. Warto też zwracać uwagę na wyłudzanie naszych danych osobowych czy haseł. Działa to w ten sposób, że pojawia się komunikat o konieczności powtórnego zalogowania czy weryfikacji danych. Jeśli nie jesteśmy pewni źródła, z którego został wysłany warto zaniechać dalszego działania na tej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *