Bezpieczeństwo

Czym jest ransomware i jak się przed tym uchronić?

Komputery i telefony komórkowe na dobre zrewolucjonizowały współczesne czasy. Stały się nieodłącznym elementem funkcjonowania większości ludzi. Służą nie tylko do pracy, czy komunikacji. Dzięki nim możemy bez wychodzenia z domu zrobić zakupy, poczytać interesujące nas treści, a nawet podjąć studia. Trudna sytuacja panująca od kilku lat na całym świecie stała się szczególną determinantą jeśli chodzi o korzystanie z urządzeń takich jak komputer, czy smartfon. Wyobraźmy sobie, że nagle przestajemy mieć dostęp do tych urządzeń i danych w nich zawartych. Co jesteśmy w stanie zrobić, aby go odzyskać? Jaką cenę będziemy musieli za to zapłacić?

Istnieje pewien program o nazwie ransomware, dzięki któremu takie środowisko jak cyber-oszuści znajdują odpowiedzi na powyższe pytania.

Zobacz również: Cryptojacking – co to jest i czy stanowi zagrożenie?

Ransomware – co to takiego?

Ogólnie rzecz biorąc ransomware, to rodzaj złośliwego oprogramowania, które ma za zadanie przejąć kontrolę nad naszym urządzaniem. Jego działanie jest o tyle przebiegłe, że blokuje dostęp do komputera, czy smartfona m.in. poprzez blokadę ekranu. Dodatkowo wymusza od użytkownika coś w rodzaju okupu, który musimy wpłacić na konto przestępcy.

Rodzaje ransomware

Aktualnie rozpoznaje się trzy rodzaje złośliwego oprogramowania. Najbardziej łaskawy z nich to niejaki screen-locker. Jego działanie polega na wcześniej wspomnianym blokowaniem ekranu urządzenia. Jednakże jest on o tyle „nieszkodliwy”, że możemy się go pozbyć bez płacenia okupu. Gdzie jest haczyk? Musimy posiadać do tego odpowiednią wiedzę techniczną.

Kolejny rodzaj ransomware to tzw. disk-encryptor. Jest to chyba najniebezpieczniejsze oprogramowanie, ponieważ stosuje on specjalne szyfry na dysku użytkownika, blokując tym samym uruchomienie całego systemu operacyjnego.

Crypto-ransomware, to trzecia odmiana złośliwego oprogramowania, które skutecznie komplikuje życie użytkownikowi komputera, czy smartfona. Jest to szczególnie przebiegła odmiana, ponieważ oprócz szyfrowania plików lokalnych na naszym dysku, atakuje pliki pozostające w chmurze. I tutaj zaczynają się schody. Na ofierze wymuszany jest okup w zamian za uzyskanie deszyfratora. Ile wynosi? Są to kwoty rzędu nawet kilkuset dolarów. Z racji tego, że crytpo-ransomware szyfruje w ten sam sposób, co oprogramowania zabezpieczające transakcje finansowe, czy też komunikację wojskową, zaszyfrowane pliki są praktycznie rzecz biorąc nie do przywrócenia. Czy istnieje zatem jakieś wyjście z tej farsy? Tak, pod warunkiem, że uiścimy oprawcy żądany okup.

Zobacz również: Czy Tinder jest w pełni bezpieczny?

Jak się uchronić przed niebezpiecznym oprogramowaniem?

Jak już wcześniej zostało wspomniane ransomware to przebiegłe oprogramowanie, które zostało zaprojektowane tak, aby szkodzić. Jego działanie jest o tyle złożone, że atakuje na kilka różnych sposobów. Zwalczenie ransomware nie jest łatwe, ale nie oznacza to, że nie możemy nic z tym zrobić. Władze wielu państw na całym świecie podejmują interwencje w tej sprawie i szukają najlepszej strategii przeciwko działalności złośliwego oprogramowania. Warto oczywiście działać indywidualnie przy pomocy pewnych wskazówek. Dzięki temu uchronimy się przed utratą ważnych dla nas danych, a także pieniędzy.

Rozwiązania na wykrycie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się ransomware

Trzeba przede wszystkim pamiętać o programie antywirusowym. Jest on absolutnie niezbędny, aby cały czas aktywnie chronić nasz komputer. Ponadto, należy na bieżąco tworzyć kopie zapasowe ważnych plików i starać się przechowywać je na dyskach przenośnych. Pamiętając jednak o tym, żeby nie były one stale w łączności z komputerem. W momencie kiedy dopadnie nas ransomware, dzięki kopii zapasowej możemy w łatwy sposób odzyskać utracone pliki. Dzięki temu nie będziemy musieli uiszczać żadnych opłat za deszyfrator. W ten sposób przyczynimy się do bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, działalność cyber-przestępców przestanie im się opłacać. Dlaczego?

Dzieję się tak, ponieważ jeśli nie będziemy uiszczać żadnych opłat, wówczas dalsze działania oszustów zostają zaniechane. Odchodzą samoistnie. Co istotne, dbając o własne bezpieczeństwo i nie doprowadzając do płacenia okupów – automatycznie ratujemy innych użytkowników przed działaniami ransomware.

Jak dochodzi do rozprzestrzeniania się ransomware?

Przede wszystkim natknąć się możemy na niego w skrzynkach mailowych. Często kryje się w załącznikach. W momencie kiedy otworzymy załączony plik, rozpoczyna się szyfrowanie zawartości naszego komputera. Kiedy proces ten dobiega końca – użytkownik widzi komunikat o konieczności opłacenia deszyfratora. Najczęściej takie groźne załączniki mogą kryć się pod reklamami, fakturami, a nawet plikach z dokumentem CV.

Inny sposób, na działalność cyber-przestępców, jest umieszczanie go na stronach przeznaczonych do pobierania różnych plików. Chodzi głównie o strony z piracką zawartością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *