News

Darmowe laptopy dla 4-klasistów – jak wyglądają zasady?

Od pewnego czasu jest już jasne, że rok naukowy 2023/2024 zainauguruje nową inicjatywę rządową: bezpłatne laptopy dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Beneficjentami będą zarówno uczniowie z sektora publicznego, jak i ze szkół prywatnych. Co więcej, pomoc obejmuje również kadry nauczycielskie w szkołach podstawowych i wyższych. Oficjalne regulacje w tej materii zostały opublikowane kilka dni temu i zaczną obowiązywać od 3 sierpnia. Jako rodzic, co powinieneś wiedzieć o tej inicjatywie?

Szczegółowe zasady są zawarte w ustawie z 7 lipca 2023 r. o promowaniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, ogłoszonej 18 lipca 2023 w Dzienniku Ustaw. Nie martw się, przeanalizowaliśmy to za Ciebie. Kluczowe punkty, które warto mieć na uwadze, to:

 • Prawo do laptopa ma każdy uczeń klasy IV szkoły podstawowej, w tym także uczniowie szkół artystycznych (publicznych i prywatnych) o profilu ogólnokształcącym, którzy są w równoważnym wieku.
 • Jest to inicjatywa na dłuższą metę – co roku nowa kohorta uczniów klas czwartych otrzyma komputery.
 • Można skorzystać z programu tylko raz.
 • Rodzic lub opiekun prawny jest formalnym właścicielem laptopa po podpisaniu umowy ze szkołą (organem zarządzającym). Uwaga! Możesz zrezygnować z własności, wówczas laptop zostanie przekazany w formie użyczenia przez organ szkoły.
 • Laptopa nie można wypożyczyć ani sprzedać przez 5 lat.
 • Jeśli uczeń już posiada laptop z innego rządowego programu, opiekunowie prawni muszą wybrać – czy zwrócą stary sprzęt i przystąpią do nowego programu, czy zdecydują się na obecny model i zrezygnują z nowego.
 • W przypadku zmiany szkoły przez dziecko, laptop musi być zwrócony, jeżeli był na zasadach użyczenia. W przeciwnym przypadku, gdy jesteś formalnym właścicielem, urządzenie pozostaje w Twojej dyspozycji.

Najważniejszą informacją jest także termin dostarczenia sprzętu. W tym roku wyjątkowo termin odbioru laptopów dla najmłodszych został wyznaczony na 31 grudnia. Od następnego roku szkolnego, graniczny termin ma być 30 września.

Laptopy nie będą domyślnie zabezpieczone programem antywirusowym.

Dlaczego warto zabezpieczyć komputer dziecka?

Gdy rząd dostarcza laptopy dla wsparcia edukacyjnego i technologicznego dzieci, role ministerstwa ograniczają się głównie do zapewnienia działającego urządzenia. Jak korzystać z komputera w domu, to już obowiązek i prerogatywa rodziców.

Studium z 2019 roku pt. „Problematyczne używanie internetu przez młodzież”, przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę na grupie wiekowej 12-17 lat, ujawnia kilka alarmujących statystyk:

 • Około 23% młodych ludzi doświadcza problemów związanych z korzystaniem z internetu, począwszy od uzależnienia, a na hejcie kończąc.
 • Niebezpieczne interakcje w sieci często są związane z korzystaniem z mediów społecznościowych lub udziałem w internetowym hazardzie.
 • Powyżej 54% respondentów spotkało się z ryzykownymi treściami online. Co trzecie dziecko widziało brutalność i przemoc, a co czwarte natknęło się na materiały dotyczące samookaleczenia, pornografii czy dyskryminacji.
 • Nadmierny dostęp do internetu może prowadzić do izolacji społecznej, co z kolei może zniżać samoocenę i prowadzić do autoagresji oraz pogłębienia stanów depresyjnych. Potwierdza to również wyszukiwanie przez dzieci treści związanych z samobójstwem.
 • Ponad połowa uczestników badania przyznała, że komunikuje się online z osobami, których osobiście nigdy nie spotkała. Niektóre z tych dzieci nawet decydowały się na osobiste spotkania z ludźmi poznanymi w internecie.

Zdumiewające i niepokojące, ale brak nadzoru nad aktywnością dziecka w sieci może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Dzieci, z natury ciekawe i niewinne, są szczególnie narażone na różnorodne pokusy online. Dlaczego płacić za grę, skoro można ją pobrać (nawet jeśli to nielegalne)? Dlaczego zwracać się z pytaniami do dorosłych, jeśli internet oferuje „odpowiedzi”? Dlaczego spotykać się z przyjaciółmi na zewnątrz, kiedy można to zrobić wirtualnie?

Nie wspominając o internetowych wyzwaniach, znanymi jako „challenges”, które zachęcają do rejestrowania i udostępniania ryzykownych działań „dla zabawy”. Dzieci często nie są świadome zagrożeń i w poszukiwaniu aprobaty są zdolne do czynów, które dla dorosłych są nie do pomyślenia.

źródło: Szok! Darmowe laptopy dla 4-klasistów, za które zapłacisz… swoją prywatnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *