Bezpieczeństwo

Jak wymyślić silne hasło?

Silne hasło to podstawa bezpieczeństwa w Internecie. Dobre hasło ochroni nasze dane osobowe i środki finansowe. Warto poświęcić swój czas na wymyślenie bazy silnych haseł i nie używać tych standardowych jak imiona swoich dzieci, pupila czy zwykłego ciągi liter z klawiatury. Co prawda żaden system nie jest idealny i wycieki danych mogą się zdarzyć, lecz im lepsze hasło tym większe bezpieczeństwo naszych danych.

Oto powody, dlaczego silne hasła są bardzo ważne

Zdarza się, że bazy danych dużych firm zostaną udostępnione publicznie. Wypływają wtedy najczęściej adresy mailowe. Nie oznacza to jednak, że od razu ktoś może włamać się na pocztę. Hakerze czasem wykradają bazy dużych i znanych firm, czasem uda im się dostać do adresów mailowych ich klientów. Czy jest dla nich cenna? Wszystko zależy od tego jak bardzo jest zaszyfrowana. Gdy uda im się złamać szyfr mają dostęp do setek albo nawet milionów adresów mailowych, jednak do żadnych haseł. Złamanie haseł do maili nie jest dla nich trudne, jeśli właściciele adresów mają hasło z bazy tych najpopularniejszych i najczęściej używanych. Metodą prób i błędów starają się złamać hasła. Czasem im się to udaje.

Zobacz również: Łamanie łatwych haseł

Polacy najczęściej używają takich haseł, by chronić swoje dane:

  • 123456
  • qwerty
  • 1234
  • 1234567890
  • zaq14wsx
  • polska
  • 111111
  • 99999
  • password
  • tomek

Jest to ranking najczęściej używanych haseł, bardzo łatwo je złamać, wystarczy kilka prób i Haker ma dostęp do wszystkiego. Hasła powinny być bardziej skomplikowane, by trudniej je złamać.

Czym się charakteryzuje silne hasło?

  • powinno być skomplikowane, ale łatwe do zapamiętania przez użytkownika.
  • najlepiej, gdy zawiera i małe i DUŻE litery
  • znaki specjalne są mile widziane
  • powinno mieć co najmniej 8 znaków, a najlepiej 12
  • nie można używać schematu do wszystkich kont jakie mamy, bo jeśli zostanie złamane choć jedno, reszta nie będzie trudna dla hakera.

Na przykład:

Do INSTAGRAMA: ZoFiA456INSTA

Do Banku: ZoFiA456BANK 

Zobacz również: Ataki phishingowe – jak się bronić?

Jak wymyślić silne hasło?

Należy zacząć od zapoznania się z listą najpopularniejszych haseł i nie używać żadnego z nich. Trzeba użyć trochę wyobraźni i użyć czegoś trudniejszego.

Nie wolno używać hasła, które ma jakikolwiek związek z nazwą adresu mailowego. Na przykład:

E-mail: Zofia456@gmail.com
Hasło: Zofia czy Zofia456

Większość portali nie daje możliwości ustawienia takiego hasła do konta. Najczęściej należy użyć dodatkowych znaków specjalnych lub każe zmienić szyk. Wiele stron daje szansę na wykorzystanie hasła proponowanego przez system logowania. Warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. Hasło jest losowym ciągiem liczb, liter i znaków, jest bardzo trudne do rozszyfrowania.

Nowoczesna metoda tworzenia haseł: DICEWARE

Czyli stworzenie hasła, które nie ma sensu, przynajmniej z pozoru, bo użytkownik doskonale wie jakiego hasła używa, ale nie są to imiona naszych bliskich lub imię kota czy psa. Nie jest to także data naszych urodzin.

Aby stworzyć takie hasło należy pobrać listę Diceware Word List (https://theworld.com/~reinhold/diceware.wordlist.asc), a potem rzucić kostką.

Zobacz również: Zabezpieczenie komputera przed oddaniem do serwisu

Jak to działa?

Utworzone hasło będzie połączeniem kilku mających dla nas znaczenie słów, jednak dla osoby z boku nie będzie miało ono zupełnie sensu.

Gdy chcemy stworzyć hasło składające się z pięciu ważnych dla nas słów trzeba rzucić kostką 5 razy. Po każdym rzucie zapisujemy liczbę, która nam się pokazała. Co pięć rzutów trzeba zacząć nową linijkę, więc wychodzi z tego 5 słów po 5 liter. Po zapisaniu wyników, trzeba przejść na stronę www i znaleźć słowa, którym odpowiadają wyrzucony cyfry.

Na przykład:

6 3 2 5 3 lampa

1 5 6 5 4 misie

Hasło przygotowane tym sposobem jest łatwe do zapamiętania, a przede wszystkim bezpieczne dla naszych danych. Łatwiej zapamiętać hasło „LAMPAMISIE” niż ciąg losowych nieznaczących liczb.

Warto także korzystać z managera haseł, jeśli do zapamiętania jest ich dużo. Silne hasła są niezmiernie ważne. W domach instaluje się alarm, który ma nas chronić przed złodziejami, a w Internecie chroni nas właśnie HASŁO, dzięki niemu dobytek, który przechowujemy online, jak na przykład wypłatę lub ważne dokumenty jest chroniony.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć dane klientów na firmowych komputerach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *