Bezpieczeństwo

Jak utworzyć bezpieczne hasło i je zapamiętać?

Przy każdej rejestracji nowego konta internetowego, rozpoczyna się dylemat dotyczący wyboru hasła. Stworzyć odpowiednie i porządne hasło, które zawiera odpowiednią liczbę liter, cyfr oraz znaków specjalnych to nie lada wyczyn. Dodatkowo rekomenduje się, aby na każdej platforma miała swoje, unikalne hasło. Jak do tego odpowiednio podejść, a dodatkowo nie mieć problemu z zapamiętaniem, które hasło jest na którą platformę, a co najważniejsze – jak brzmi hasło, które przygotowaliśmy?

Zobacz również: Jak wymyślić silne hasło?

Czym jest bezpieczne, a do tego silne hasło?

Hasło jest często zestawem liter oraz cyfr, a coraz częściej strony internetowe wymagają od nas użycia również znaków specjalnych, takich jak wykrzyknik, kropka czy znak zapytania. Dzięki niemu mamy możliwość zalogowania się, czyli uzyskania dostępu do wybranych przez nas platform, aplikacji, gier czy programów. Każdy użytkownik posiada unikalną nazwę, tzw. login oraz hasło, który jest szyfrowanym, przynależnym do danego konta, kodem identyfikacyjnym.

Mimo iż jesteśmy świadomi zagrożeń i ryzyka, duża sporo osób wybiera niewłaściwe hasła. Świadczą o tym statystyki. W 2016 roku na pierwszym miejscu było hasło ”123456”, drugie miejsce zajęło dosłownie słowo ”hasło”, trzecie brzmiało następująco ”12345678”. Dodatkowo dużo osób na hasło wybiera imię swojego zwierzaka, czy datę urodzin czy rocznicę. Łatwe hasło można szybko zapamiętać i regularnie wpisywać. Niestety, w sieci istnieje mnóstwo programów, które testują słowa kluczowe i przez to są w stanie odgadywać hasła, a tak naprawdę te, które są trudne do złamania mogą być bardzo proste do zapamiętania. Wskazane jest wypróbowanie słów kluczowych zawierające kombinację małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych. Akronim prosty? Czemu nie! Może to być proste zdanie ” Julia posiada 3 koty i 1 psa!” Akronim będzie brzmiał następująco – Jp3ki1p! . Takie hasło jest łatwe do zapamiętania, a także łatwe do napisania.

Zobacz również: Dane na wagę złota – jak je zabezpieczyć?

Czym jest generator haseł i uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Generatory haseł to narzędzia pomagające w utworzeniu hasła. Dostępne są specjalne strony, które tworzą długie, niemożliwe do odgadnięcia hasła, typu: kli++ahe*rbob2186& , następnie zostają zapamiętane i automatycznie zostają wprowadzane do formularza logowania. Jeśli dodatkowo uzupełnimy usługę o VPN, będziemy w pełni bezpieczni.

W przypadku kont bankowych, a także portali społecznościowych szczególnie zaleca się uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jest to bezpieczna metoda, która jest wykorzystywana w systemach i platformach IT. Metody weryfikacji są dwie, zamiast standardowej jednej. Oprócz hasła zazwyczaj wymagane jest wpisanie kodu, który wysyłany jest na telefon komórkowy bądź na nasz prywatny mail. Zdarza się możliwość zeskanowania odcisku palca. Jest to dodatkowy etap zabezpieczenia, który utrudnia dostęp hakerom oraz innym użytkownik, którzy nie są upoważnieni do dostępu do naszego konta.

Są portale, które posługują się pytaniami zabezpieczającymi, zamiast uwierzytelniania dwuskładnikowego. Pytania zabezpieczające to drugi etap hasła. Może to być odpowiedź na pytanie ”W którym miesiącu urodził się Twój tata?” albo ”Jak ma na imię pies Twojej siostry?” Niestety, takie rozwiązanie nie jest doskonałe ze względu na to, że w internecie wiele danych osobowych jest dostępne dla każdego, a hakerzy są w stanie odgadnąć bądź sprawdzić odpowiedź w kilka minut przeglądania mediów społecznościowych.

Zobacz również: Czym jest ransomware i jak się przed tym uchronić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *